Parkinson Hastalığı Beyin Pili Ameliyatı

Parkinson Hastalığında Beyin Pili

Parkinson hastalığı görülme sıklığı giderek artan en önemli hastalıklardandır. Beyinde bulunan bazı hücrelerde gerçekleşen kayıpların sonucunda hastanın hareket kabiliyetinde kısıtlanma ve istemsiz şekilde titreme hareketlerine neden olan bir hastalıktır.  

Parkinson hastalığı öncelikle titreme, hareketlerde yavaşlama, kol ve bacaklarda katılık ve düşme gibi belirtiler vermektedir.

Ancak parkinsona benzeyen ama parkinson olmayan hastalıklar da mevcut olmakla birlikte bu ayrımı yapmayı sağlayan beyin filmleri, kan testleri ve detaylı nörolojik muayeneler teşhisi kolaylaştırmaktadır. 

Parkinson hastalığı tedavisinde öncelikle beyinde eksilen dopamin hormonunu yerine koyma veya dopamin reseptörlerini uyarararak çalışmaya teşvik etmek önemlidir.

İleri evre parkinson hastalarında ise bu tedavi yöntemi sorunlar oluştururken parkinson cerrahisi(beyin pili) tedavi seçeneği ise en uygun seçenektir.

Parkinson hastalığında çok fazla çalışan beyin hücresi toplulukları olması nedeniyle bu fazla çalışan hücre gruplarının engellenmesi hastalığın pek çok belirtisini azaltmaktadır. Bu da ancak beyin pili ile mümkündür.

Bu fazla çalışan hücre gruplarının içine devamlı elektrik veren bir kablo eklenerek verilen elektrikle hücrelerin fazla şekilde çalışması da engellenmektedir. 

Parkinson hastalığı kapsamında doktor kontrolünde uygun doz ve sürede parkinson ilaçları alan ama ilaç tedavine yanıt alınamayan ya da yan etkileri artan hastalarda beyin pili tedavisi ilk seçenektir.

Beyin pilinin kontrol edilebilir olması ve herhangi bir yan etki de farklı bir programa alınabilmesi hatta memnuniyetsizlik durumunda kapatılması veya çıkarılması da mümkündür.

Küçük bir operasyon ile takılabilen beyin pili ile hasta operasyonda uyanık şekilde kalırken el hareketleri ve mimikleri canlı şekilde ölçümlenebilirken gerekli ayarlamalar da yapılmaktadır.

Beyin pili ile anında etki alınan parkinson hastalığı için en uygun tedavi yöntemi olmasının tek avantajı operasyonda canlı şekilde ayarlamaların yapılabilmesidir. Pilin ömrünün ortalama 7-8 yıl olmasının yanında yarım saatlik küçük bir operasyonda pil değişiminin sağlanması da mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740