Parmak Emme Nasıl Bırakılır? Parmak Emmenin Zararları

parmak-emme

PARMAK EMMEK

0-3 yaş arası bebeklerde görülen parmak emme alışkanlığı o an için bebeği sakinleştiren bir etki oluştursa bile ilerleyen zamanlarda olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Parmak emmenin zararlarından etkilenmemek için bebeğin bir takım önlemlere ihtiyacı vardır. Anne ve babalar bebeklerini doğru inceleyerek günün hangi saatlerinde parmak emdiklerini belirlemeleri gerekir. Daha sonra bir diş hekimiyle görüşülerek alışkanlığın sebebi belirlenebilir. 5 yaş sonrası devam eden bu alışkanlık ciddi bir sorundur.

Emme sorunu sonucu basınçlar oluşur ve diş gelişimi sırası olumsuzluklara neden olur. Üstteki dişler ileri itilir, alttaki dişler geri itilir. Bu da damak ve diş yapısını bozup, çenenin geriye doğru konumlanmasına neden olur. Bu durumlar fizyolojik olarak bir takım engellere yol açar. Mesela ağız kapanış estetiğini kaybeder, konuşma bozuklukları oluşacaktır. Altı yaş sonrası daimi dişler  çıkacağı için daha karmaşık bir sorunun tedavi süreci başlayacaktır. Çene gelişimi tamamlanmadan önce estetik bir tedavi ile dişler düzenlenebilir. Kapanış ve eklem sorunları da önlenebilir. Ağız iskeleti kontrolleri, parmak emme işlemini yapan çocuklarda önceden teşhis için düzenli olarak yapılmalıdır.

Parmak emme alışkanlığı bazı psikolojik nedenlerden dolayı da oluşabilir. Ağız, çocuk için haz aldığı bir bölgedir. Psikolojik doyumu arttırır. Altında yatan etkenleri çocuğun kaygılı kişilik yapısı, kendini huzursuz ve rahatsız hissetmesi olabilir.

Emme refleksi ilk olarak anne karnında başlar. Doğduklarında anne memesini bulamadıkları zamanlarda parmaklarına ulaşırlar. Kendi vücutlarını tanımaya çalışırlarken, mutlu oldukları organı emmeleri doğal bir durumdur. Ceza ile engellenmeye çalışılması, elin bağlanması uygunsuz tedbirlerdir. Çocuklarda uyum problemi oluşturur. Sevgi ve güven eksikliği olan bebeklere aileler daha sık iletişime geçmelidir. Bebeğin utangaç bir mizaca sahipse utandığı durumlarda parmağını emer. Memeden erken ayrılan bebekler de parmak emebilirler.

PARMAK EMME NASIL BIRAKTIRILIR?

Parmak emen çocuklar için bir kaç bıraktırma yöntemi vardır. Bunlar;

Acı oje

Çocuğun tırnaklarına acı oje sürülebilir. Eğer çocuk acı ojeye rağmen parmak emmeye devam ediyorsa acı oje kullanmayı bırakın.

Oyuncak

Çocuklar için ilgi çekici oyuncaklar alabilirsiniz. Oyuna daldığında parmak emmeyi zamanla unutabilir.

Karnını tok tutun

Bebek ve çocukların karnı acıktığında parmak emmeye başlarlar. Bebeğin karnını sürekli tok tutmak zamanla parmak emmeyi bırakmasını sağlayabilir.

Zamana bırakın

Genellikle bebekler belirli bir zaman parmaklarını emerler ve zamanla bırakırlar. 1 yaş sonrasında hâlâ parmak emmeye devam ediyor ise bıraktırma yöntemlerine başvurun.

Meşgul etmek

Çocuğunuzu sürekli meşgul edin. Parmak emmeye fazla fırsat bulamasın.

Emzik

Parmak emme yerine emzik emmesini sağlayın. Emzik zamanla bırakılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740