Peeling Nedir? Nasıl Uygulanır?


Peeling Nedir?

Peeling ciltteki ölü derileri arındırmak demektir. Kese gibi de düşünülebilir. Bunun için kozmetik markaları çok çeşitli jeller üretmiştir. Bu jellerin içinde küçük sert tanecikler bulunmaktadır. Cilde uygulanması esnasında masaj yapılırken küçük tanecikler cildi temizlemekte ve ölü deriyi atmaktadır. Bu uygulama tahriş olmuş, sivilceli, hassas ciltler için önerilmez. Bunun sebebi ise sert bir uygulama olup tahriş olmuş yerin daha kötüye gitmesine sebep olmasıdır. Sivilceli ciltlerde ise sivilcenin dağılıp etrafa bulaşarak çoğalmasına sebep olmasıdır. Hassas ciltlerde kızarıklığa sebep olabilmektedir. Peeling bir detoks olarak da düşünülebilir, çünkü cildi yenilemekte ve temizlemektedir.

Nasıl Uygulanır?

Peeling öncesinde yüzün temiz olması en önemli kuraldır. Peeling öncesinde gözenekler açık olmalıdır. Öncelikle bir tencerede su kaynatıp başınıza bir havlu örttükten sonra yüzünüzü 10 dakika suyun buharına tutun. Yani buhar banyosu yapın. Bu sayede gözenekleriniz açılmış olacaktır. Daha sonra yüzünüzü bir sabun ya da temizleyici yardımı ile yıkayın. Yüzünüzde etrafa yayılacak mikrop ve kir kalmaması önemli. Ardından peeling uygulayacağınız ürünü ya da malzemeyi cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak ve hafifçe bastırarak bir kaç dakika uygulayın. Bu işlemden sonra yüzünüzü iyice durulayın ve tampon hareketlerle kurutun.

Yöntemleri Nelerdir?

Kozmetik markalarının peeling ürünlerini kullanabileceğiniz gibi, evde kendinizde bir takım yöntemler ve malzemelerle peeling yapabilirsiniz. Örneğin şeker peelingi uygulayabilirsiniz. Evinizde her zaman bulunan toz şekeri biraz ılık su ile karıştırarak yukarıda anlatılan yöntemle uygulayabilirsiniz. Diğer bir yöntem karbonat peelingidir. Karbonatın temizleyici etkisi ile yüzünüzün rengi açılacak ve ferahlayacaktır. Karbonat ve suyu karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Ya da kahve peelingi kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan çekilmiş kahveyi su ve çok az zeytinyağı ile karıştırarak peeling yapabilirsiniz. Bütün bu yöntemlerle ölü derinizden arınmış olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740