Pişik tedavisinde doğal yöntemler

Doğal pişik tedavisi

Özellikle yaz aylarında çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Pişik sıcak havalarda terlemeninde etkisi ile daha da artar. Bakterilerin neden olduğu bu cilt probleminde cildin kuru kalması oldukça önemlidir. Bakteriler nemli ortamları sever ve daha fazla üreme gösterirler.

Pişik insan vücudunda terlemenin en fazla olduğu bölgelerde oluşmaktadır. Genital bölge ve koltuk altı en fazla pişik oluşan bölgedir. Özellikle fazla kilolu kişilerde kıvrımlı alanların daha fazla olması sebebiyle pişik daha yaygındır.

Pişik oluşumunu önlemek için çeşitli krem, pudra vb ürünler kullanılabilmektedir. Bunların dışında pişiği önlemek ve oluşan pişiğin iyileşmesini sağlamak için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır.

Pişik tedavisinde doğal yöntemler

Zeytinyağı

Zeytinyağı pişik oluşmasını önlemek ve oluşan pişiğin iyileşmesini sağlamak için kullanılabilir. Özellikle çocuklarda oluşan pişiklerde etkili olmaktadır. Zeytinyağı bebeklerde kullanılırken pişik olan bölgede yara olmamasına dikkat edilmelidir. Yara olan bölgeye kullanılmamalıdır. Aksi halde yanma yapabilir.

Zeytin yağı pişik oluşumunu önlemek amaçlı nasıl kullanılabilir; Bir pamuğa bir kaç damla damlatılarak pişik olan bölgeye sürülebilir. Yada pişik önlemek için kullandığınız kremin içerisine karıştırabilirsiniz.

zeytinyagi-pisik

Aynısafa çiçeği kremi

Aynısafa çiçeği antibakteriyel ve antiviral özelliğe sahip bir bitkidir. Bu özellikleri sayesinde yara iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Aynısafa çiçeği ile elde edilen kremler her türlü cilt enfeksiyonunda kullanılabilir. Aynısafa kremi pişik olan bölgeye sürüldüğünde hızlı bir iyileşme görülür. Bebekler dahil tüm yaşlarda ve tüm bölgedeki pişiklere kullanılabilir.

aynisafa-pisik

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı tüm cilt enfeksiyonlarında kullanılabilen ve sağlık açısından ciddi faydaları bulunan doğal yöntemlerden biridir. Hindistan cevizi yağı cildi besleyici onarıcı özelliğe sahiptir. Tahriş olmuş cildin bakımını ve onarımını yaparak en kısa sürede sağlığına kavuşturur.

hindistancevizi-yagi-kremi-pisik

Cadı fındığı kremi

Cadı fındığı kremi her türlü pişiklerde koruyucu ve giderici olarak kullanılır. Sürüldüğünde iltihabı giderir ve oluşmasını engeller. Cadı fındığı kremi bebeklere kullanılabilir. Özellikle bez bölgesinde oluşan pişiklerde oldukça etkilidir.

cadi-findigi-pisik

Mayıs papatyası kremi

Mayıs papatyası kremi yumuşatıcı ve besleyici özelliği sayesinde pişigi iyileştirme özelliğine sahiptir. Yumuşatıcı özelliği sayesinde pişik oluşan bölgenin yumuşamasını sağlar. Ayrıca kaşıntı ve batma hissini azaltarak rahatsızlık oluşmasını azaltır.

papatya

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Pişik tedavisinde doğal yöntemler (1 Yorum)

  1. ben oğluma kortizonlu kremler de kullandım zeytinyağı da sürdüm ama pek faydası olmadı.doktorumuz coresatin diye bir krem önerdi.harikaymış gerçekten bir sürmeye geçti pişiği.vazgeçilmez kremimiz.herkese tavsiye ederim.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740