Plasebo Etki Nedir?

Plasebo etki nedir?

Plasebo etki kullanılan ilaçların aslında hastalığına fayda etmemesine rağmen hastayı kullanılan ilaca inandırılarak tedavi edilmesi şeklidir. İnsanların psikolojik olarak kendi kendini tedavi etmesidir. Hastalıklar üzerinde psikolojinin etkisi büyüktür. Stres ve depresyon aynı zamanda diğer hastalıkları tetikliyor olabilir.

Plasebo etkisinin hastada görülmesi için hastayı anlamlı sözlerle inandırmak çok önemlidir. Örneğin “bu ilaç sana çok iyi gelecek, hastalığına kesin çözüm” gibi cümlelerle hastayı kullanacağı ilacın kendisine  çok iyi geleceğine inandırmaktır.

Plasebo 1. Dünya savaşında ilaç yokluğundan dolayı doktorların ortaya çıkardığı bir tedavi şeklidir. Bulaşıcı hastalıkların fazla görüldüğü bu dönemlerde piyasadaki tüm ilaçlar tükenmiş ve  doktorlar çareyi plasebo etkisinde bulmuştur.

Plasebo etki sadece ilaç kullanımı veya hastalık tedavisi ile alakalı değildir. Bir kişiyi yapacağı bir işe karşı inandırmak o kişinin yaptığı işte daha başarılı olmasını sağlar. Yada bir öğrencinin bu sene derslerinde çok başarılı olacağına inandırmak o öğrencinin başarı seviyesinin artmasını sağlar.

Hastalık hastaları için  doktorlardan onay alınarak kimyasal içerikli ilaçlar verilmesi yerine ilaca benzer bonibon denilen şekerlemelerin verilmesi ve hastayı iyi edeceğine inandırılarak hastanın kendi kendini tedavi etmesi sağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740