Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu nedir?

Polikistik over sendromu kadınların hormon ve yumurta üreten yumurtalıkların içerisinde, bilinmeyen nedenlerden dolayı küçük iyi huylu kistler oluşmasıdır. Yumurtalıklarda oluşan bu kistler vücudun hormonal dengesini bozabilir ve yumurtlama döneminde yumurtlama gerçekleşmeyebilir veya yumurtlama günü düzensizliği oluşabilir. Polikistik over sendromu genellikle 20 ile 35 yaş arası genç kızlarda görülmektedir.

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Polikistik over sendromu olan bayanlarda yumurtlama olmadığından erkeklik hormonu seviyesinde artış görülür. Erkeklik hormonundaki bu artış vücutta bazı belirtilerin meydana çıkmasına neden olur.

  • Vücutta ani oluşan kıllanma
  • Ciltte meydana gelen sivilce
  • Kilo alma ve karın bölgesinde yağlanma
  • Adet döneminde düzensizlik ve buna bağlı olarak yumurtlama olmaması veya yumurtlama döneminin düzensiz olması

Polikistik over sendromu nedenleri

Polikistik over sendromunu oluşturan kistlerin, neden oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Hormonal dengesizlik ve stresin neden olduğu düşünülmektedir.

Polikistik over sendromu olan kadınlar hamile kalabilir mi?

Polikistik over sonderomu olan bayanlar hamile kalabilir. Ancak hamile kalmadan önce tedavi olması anne ve bebek sağlığı açısından daha iyi olur. Polikistik over bulunan kadınlar normale göre yumurtlama dönemleri olmadığından yada düzensiz olduğundan hamile kalma olasılıkları daha düşüktür. Normalde yumurtlama günü hesaplanıp hamile kalma şansı yükseltilir. Ancak polikistik over olan bayanlarda adet dönemi ve yumurtlama dönemi belirsizlikleri olduğundan yumurtlama ve hamile kalma ihtimali düşer.

Polikistik over sendromu nasıl teşhis edilir?

Polikistik over ultrason cihazları ve yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda belirlenmesi kolaydır. Hastanın şikayetleri ve vücudundaki belirtiler göz önünde bulundurularak doktorlar için hastalığı belirlemek çokta zor olmayacaktır.

Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?

Polikistik over sendromu için ilk olarak ilaç tedavisine başlanır. Doğum kontrol ilaçları ile adet döneminin düzene girmesi sağlanır. İlaç tedavisi ile sonuç alınamazsa ameliyat ile kistler alınabilir. Polikistik over sendromu olan bayanların diyet yapması önerilir.

Polikistik over sendromu tedavi edilmediğinde başka hastalıklara neden olabilir. Hastalığın ilerlemesi çok fazla kilo alımına ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olabilir. İnsülin direnci ve çeşitli kalp hastalıkları görülebilir. Yumurtalıklarda oluşan iyi huylu kistler zamanla kötü huylu bir hal alarak kansere neden olabilir.

Polikistik over sendromu olan bayanların hastalık tedavi edilmeden hamile kalmaları halinde düşük riski vardır. Ayrıca hamilelik esnasında tansiyon ve şeker yükselmesi daha sık olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Polikistik Over Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? (1 Yorum)

  1. Bende bütün belirtiler var ama polikistik over sendromu yok


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740