Portakal Yağının Faydaları

PORTAKAL YAĞI

Portakal yağı , portakal ağacının çiçeklerinden ve meyvelerinin kabuklarından soğuk sıkım ile elde edilir. Portakal yağı cilde sürülebilir ve aynı zamanda içilebilir. İçilebilecek portakal yağı saf olmalıdır. C vitamini kaynağı olan portakal yağı günümüzde özellikle cilt sorunlarında ve güzellik için kullanılmaktadır. Hoş kokusu ile odalarda parfüm niyetine bile kullanımı mevcuttur. Güzel kokulu yağlar arasında portakal yağı ile lavanta yağı karıştırılarak oda parfümü olarak kullanılabilir.

Portakal yağının cilde faydaları nelerdir?

Antiseptik: Portakal yağı antiseptik özelliği sayesinde ciltteki bakterileri temizler. Akneli ve sivilceli ciltlerde kullanımı önerilmez. Genel olarak bütün yağlar önerilmez. Çünkü yağların akne ve sivilceleri çoğalttığı bilinmektedir. Diğer cilt enfeksiyonlarında kullanılabilir. Çıban, tahriş, kaşıntı, kuruluk ve sertleşmiş deriye kullanılabilir. Yumuşatıcı etkisi ile cildi rahatlatır.

Ağrılar: Başta romatizmal ağrılar olmak üzere bütün kas ağrılarına masaj yaparak sürülebilir. Kaş gevşetici ve ağrıyı kesici özelliği vardır. Sürülen bölgeyi yumuşatır.

Yanık: Portakal yağı yanık olan bölgeye rahatlıkla kullanılabilir. Yanmış cildin kurumasını önler ve gerginliği azaltır. Cildi yumuşatarak daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Antioksidan: Portakal yağı antioksidan özelliği sayesinde hücre yenileyicidir. Ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar ve daha sağlıklı bir cilde kavuşursunuz. Kırışıklıkları ve ciltteki lekeleri azaltır.

Afrodizyak: Portakal yağının hoş kokusu afrodizyak özelliğe sahiptir. İnsanlarda cinselliği uyarıcı etkiye sahiptir.

Saç dökülmesi: Saç dökülmesine karşı saçları güçlendirir. İçerdiği C vitamini ile saç köklerini ve saç derisini besler. Saçlara daha sağlıklı ve parlak bir görünüm verir.

Portakal yağının dahilen kullanımında vücuda faydaları

Sindirim düzenleyici: Portakal yağı bağırsak hareketlerini hızlandırır. Kabızlık ve hazımsızlık sorunu yaşayanlar portakal yağı içebilir. Sindirimi kolaylaştırır ve gaz oluşumunu önler.

Toksin atıcı: Vücutta bulunan zararlı olabilecek toksinleri böbreklerden idrar yolu ile dışarı atar. Ayrıca idrar sökücü özelliğe sahiptir.

Beyin fonksiyonlarını artırır: portakal yağının güzel kokusu beyin fonksiyonlarını harekete geçirerek beyinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Ateş düşürücü: Yüksek ateş esnasında 1 çay kaşığı portakal yağı içilerek ateşin düşürülmesine yardımcı olur.

Soğuk algınlığı: Portakal yağının içerisindeki c vitamini asitleri soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüslere karşı vücudu daha dirençli hale getirir. Kırgınlığı ve eklemlerdeki ağrıyı azaltır.

Enerji: portakal yağında bulunan C vitaminleri vücuda enerji üretiminde yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740