Posttravmatik Stres Bozukluğu Nedir?

Posttravmatik Stres Bozukluğu Nedir?

 

Posttravmatik Stres Bozukluğu

İnsanlık tarihi kadar eski olsa da bu hastalık, ilk defa 1970′ te Vietnam Savaşından dönen askerlerin davranışlarının teferruatlı bir şekilde incelenmesiyle bir hastalık olarak ilgi görmeye başlamış ve 1980 yılında Amerikan Psikiyatri Birliğinin yayınladığı, mental bozuklukların tanısal ve sayımsal el kitabında bir anksiyete bozukluğu olarak kendine yer bulmuştur.

Ne Zaman Görülür?

Travmatik bir olay  ki bu olay trafik kazası, boşanma, deprem-sel gibi felaketler, bir yakınımızın ani ölümü, savaş, saldırıya uğrama, işkence görme ve tecavüz gibi insan bedeninin bütünlüğünü ve güvenliğini tehdit eden yaşamın olağan seyrinde ani ve şok edici bir şekilde karşımıza çıkan bir olay olabilir. Araştırmalara göre maalesef her 2 kişiden 1’i hayatı boyunca en az 1 kez bu elim hadiselerle karşılaşmak zorunda kalmaktadır. Suçun yüksek oranda seyrettiği yerlerde yaşayanlar, daha önceden psikolojik bir rahatsızlığı olanlar, alkol madde bağımlığı olanlar ve bazı meslek grupları ise daha çok risk altındadır. Yine yapılan araştırmalara göre kadınlar erkeklere göre 2-3 kat daha fazla bu hastalığa yakalanmaktadırlar.

Posttravmatik stres bozukluğu olan kişide yoğun bir dehşete kapılma, korku duygusu ve çaresizlik hakimdir. Kişinin gelecekle ve kendiyle hatta dünyayla ilgili güven duygusu adeta kökünden koparılmış atılmıştır. Kişi acılarla dolu tekinsiz bir dünyada yapayalnız mücadele vermekte olduğu duygusu içinde olabilir. Zaman zaman ise geçmişte yaptıkları yüzünden tüm bunları hak ettiği duygusuyla teselli bulmaya çalışabilir.  “Beni kimse anlayamaz” türü kendini diğer insanlardan tecrit edici bir düşünceye kapılabilir.

Posttravmatik Stres Bozukluğu Nedir?

Hastalığın En Önemli Belirtileri 

Yeniden yaşama (olayla ilgili anıların hatırlanması) ve bunun kişiyi son derece rahatsız etmesi

Kaçınma (kişinin olayı hatırlatan her türlü soyut somut öğelerden uzak durmaya çalışması)

Aşırı uyarılma (kişinin kendisini sürekli tehdit altında hissettiği için en ufak bir sese gürültüye aşırı tepki vermesi, en ufak bir sesle uyanması, aşırı tedbirli davranması)

Ani olayı takiben 3 ay içinde kişinin normal hayatına yavaş yavaş dönmesi beklenir. Fakat 3 aydan sonra hala kişide bu belirtiler varsa kişi posttravmatik stres bozukluğu tanısı açısından değerlendirilir.

Tedavide antidepresan ilaçlarla birlikte bilişsel yöntem etkili olmaktadır. Bu yöntemde amaç kişinin olumsuz düşüncelerinin olumlu ile değiştirilmesidir.

Özellikle deprem vb. gibi doğal afetler sonrasında ise bu hastalığın bireysel değil toplumsal bir sorun haline dönüşeceği düşünülerek gerekli tedbirler alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740