Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

PREMATÜRE BEBEK BAKIMI

 

Prematüre doğan bebeklerin hastanede kaldığı süre dışında evde bakımının sağlıklı olması oldukça önemlidir. Prematüre doğan bebeklerin anne karnındaki kadar hijyene dikkat edilmesi , beslenmesi ve vücut ısısı çok önemlidir.

 

Prematüre bebeklerin vücut ısısının korunması

Prematüre bebek vücudu çok hassas olacağından , bulunduğu odanın ve vücudun ısısı korunmalıdır. Oda sıcaklığı 25 derece civarında olmalıdır. Prematüre bebeklerin vücut ısısının düşmesi sık görülen durumlar arasındadır. Vücudun tam olarak olgunlaşmamış olması , deri ve yağ tabakalarının tam olarak gelişmemesi vücut ısısında farklılıklar gösterebilir.

Prematüre bebeklerde kıyafet seçimi

Prematüre bebeklerde kıyafet seçimi uygun olması gerekir. Pamuklu ve kalın giysiler tercih edilmelidir. Tercih edilen giysilerin prematüre bebekler için özel kokusuz deterjanla yıkanması önemlidir.

Prematüre bebeklerde beslenme

Prematüre bebeklerin gelişimini tamamlayabilmeleri için beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Prematüre bebeklerin yutma ve emme becerisi oluşmadığından beslenme sırasında dikkatli olunmalıdır. Çoğunlukla anne sütüne ağırlık verilmeli ve anne sütünün kalitesi arttırılmalıdır. Emziren anne bol su içmeli ve meyve tüketimini arttırmalıdır. Kaliteli ve doğal besinler kullanmalı , hazır yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bebeğe mama verilirken hazırlanan su kaynamış ve soğumuş olmalıdır. Biberonlar titizlikle temizlenmelidir. Biberon cam şişe ve uç kısmındaki emziği prematüre bebek için uygun olmalıdır. Fazla akışkanlık gösteren biberon emziği prematüre bebek için uygun değildir.

Evde hijyenin sağlanması

Prematüre bebek için ev hijyeni çok önemlidir. Bebeğin bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemiş olması en ufak bir bakterinin dahi vücudunda enfeksiyon oluşturmasına sebep olur. Ev tozları ve kimyasal maddelerin kokusu bebeğe zarar verebilir. Eve gelen ziyaretçilerin bebeğe yaklaşmaları enfeksiyon riski oluşturabilir. Fazla kalabalık ortamlar prematüre bebekler için uygun değildir. Emziren annenin göğüs hijyenin dikkat etmesi gerekir. Ev temizliği için kullanılan deterjanların kokulu olmamasına dikkat edilmelidir.

Uyku apnesi görülebilir

Prematüre bebeklerin göğüs kafesi ve beyin fonksiyonları tam olarak gelişmediğinden arada nefes alamadıkları görülür. Bir kaç saniye kadar solunum durabilir. 5 saniyeden daha kısa süren solunum durması zamanla geçecektir. Eğer 5 saniyeden fazla sürerse doktora görünmekte fayda vardır.

Uyku düzeni

Prematüre bebeklerin uyku düzeni çok önemlidir. Prematüre bebekler uykuya çok yatkındır. Anne göğsünden beslenmeleri onları çok yorar ve uykuya dalmaları çok kısa sürer. Prematüre bebeklerin büyümesinde uyku çok önemlidir. Uyku düzeni ve beslenme düzeni çok iyi ayarlanmalıdır.

Prematüre bebeklerin alt temizliği

Prematüre bebeklerin cildi çok hassas olduğundan alt temizliği için pamuk kullanılmasında fayda vardır. Kimyasal içerikli mendillerin prematüre bebeklerde kullanılması önerilmez. Prematüre bebekler için yapılacak bütün temizliklerde pamuk kullanılmasında fayda vardır. Gözlerdeki çapaklanma , ağız kenarı , kulak çevresi ve burun çevresi pamuk yardımıyla temizlenmelidir. Pamuk bir miktar ıslatılıp bebeğin vücudunda tortu bırakması önlenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740