Prematüre Bebek Nedir?

Prematüre bebek nedir?

Erken doğum nedenleri nelerdir?

 

Anne karnındaki bebeklerin gelişimini ve zamanını tamamlamadan doğum olmasıdır. Normal gebelik 9 ay 15 gün süren gebeliklerdir. 38. Hafta ve 42. hafta arasında doğan bebekler normal doğum olarak kabul edilir. 37. Hafta veya daha az sürede gerçekleşen doğuma prematüre doğum yani prematüre bebek denir.

Normal doğumdan 8 hafta daha erken doğan bebeklerin yaşama ihtimali yüksektir. Daha kısa sürede doğan bebeklerin yaşama ihtimali azalır. Bu durum anne ve aile bireyleri için oldukça üzücüdür.

 

Prematüre doğum nedenleri

Prematüre nedenleri arasında yaş faktörü önemlidir. 18 yaşından küçük ve 35 yaşından büyük bayanların prematüre doğum yapma riski daha yüksektir.

Sık doğum yapan bayanların prematüre doğum yapması görülebilir. İki gebelik arasında 2 seneden daha az olması prematüre riskini artırır.

Bayanlarda kronik hastalıkların bulunması erken doğum riskini artırır. Vücuttaki önemli organların hastalık nedeniyle görevini yapamaz hale gelmesi prematüre riskini artırır. Kalp , tansiyon , diyabet , böbrek , akciğer ve ruhsal bozuklukları olan bayanların erken doğum riski artar.

Hamilelik döneminde bayanların ciddi enfeksiyon geçirmiş olmaları erken doğum riskini artırır. Rahimin küçük olması ve ana rahmi hastalıklarında erken doğum riski vardır.

Aşırı kilo veya aşırı zayıflık düşük tehlikesi ve erken doğum riskini artırır.

Ana rahminde birden fazla bebek bulunması ve ana rahminin bu bebekleri taşıyacak durumda olmaması erken doğum riskini artırır.

Erken doğum yapmamak için hamilelik esnasında düzenli ve dengeli beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi için ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için düzenli beslenme çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740