Probiyotik nedir, faydaları nelerdir, hangi gıdalar probiyotiktir?

PROBİYOTİK NEDİR? FAYDALARI NELERDİR? HANGİ GIDALAR PROBİYOTİKTİR

Yaklaşık beş yıl öncesine kadar hiç kimse demeyelim ama hemen hemen birçok kişi probiyotik ne demek bilmiyordu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak insanlara sağlıklı beslenme hakkında ki tecrübelerini aktaran Prof. Dr. Canan Karatay sayesinde probiyotik hayatımıza girdi. Peki aniden hayatımıza giren probiyotik nedir? Faydaları nelerdir? Hangi gıdalar probiyotiktir?

PROBİYOTİK NEDİR?

Probiyotik, sindirim sisteminde bulunan ve sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyen canlı bakterilerdir. Beden sağlığı hakkında bilinen faydalarının yanı sıra bazı uzmanlara göre nörolojik hastalıkların temelinde sindirim sisteminde yeterli miktarda probiyotik bulunmaması.

Probiyotiklerin asıl görevi sindirim sisteminin bir parçası olan bağırsakların sağlıklı çalışmasını engelleyecek zararlı bakterilere karşı korumaktır. Sindirim sisteminde var olan probiyotikleri yani faydalı bakterilerin vücudumuza sağladığı faydalarının sürekliliği için bazı önlemler alınmalıdır. Gereksiz yere ilaç özellikle antibiyotik kullanımı, uyuşturucu, alkol ve sigara kullanımı, aşırı derecede fast food tüketmek, çok fazla şeker tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

PROBİYOTİKLERİN FAYDALARI NELERDİR ?

Kabızlık sorunu yaşayanlar çözüm yolu için kuru kayısı, kuru incir ya da zeytinyağı yemeği tercih ediyor. Bunları tüketmek sadece geçici çözüm sağlar. Kabızlık sorununu tamamen ortadan kaldırmak için bağırsaklarda bulunan probiyotikleri çoğaltmak gerekir.
Hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Probiyotikler sayesinde grip, nezle ve bademcik iltihabı gibi hastalıkları hafif bir şekilde geçirilir.
Meme kanseri ile ilişkili olan östrojen hormonu üzerinde etkisi vardır.
Kanser hücrelerinin büyümesini önler.
Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
İshal tedavisinde doktorlar iyileşme sürecini hızlandırmak için probiyotik kapsül reçete etmektedir.
Bağırsaklarda görülen Helicobacter gibi oldukça zararlı olan bakterilerin tedavi edilmesinde probiyotikler çok önemlidir.
Bu kadar çok faydası bulunan probiyotikleri eczanelerde satılan probiyotik kapsüllerini kullanarak bağırsaklarımızdaki sayısını çoğaltabiliriz ya da fermente gıdalar tüketerek doğal yollar ile probiyotik sayısını arttırabiliriz. Elbette doğal yollar ile probiyotik alımı daha doğru olacaktır.

HANGİ GIDALAR PROBİYOTİKTİR

Yoğurt, kefir, ayran, peynir, turşu, sirke, şalgam suyu bu gıdaların hepsi probiyotiktir. Gıdaların probiyotik olması için fermantasyon işleminden geçmesi gerekiyor.

Fermantasyon, diğer bir ifadeyle oksijenin bulunmadığı ortamda ya da çok çok az olduğu durumlarda gıdaların mayalama işlemi gerçekleştirilir yararlı bakterilerin yani probiyotiklerin oluşması sağlanır.

Marketlerden satın aldığımız yoğurt sirke turşu kefir peynir ayran şalgam suyunda, yüzde bir oranında bile probiyotik bakteri bulunmamaktadır. Turşu yapımını kendimiz yapmalıyız fakat marketten aldığımız sirkeyi kullanarak değil sirkeyi de kendimiz yaparak turşusu korumalıyız, ancak bu şekilde probiyotikler elde edebiliriz.

Aynı şekilde yoğurt mayalarken ve maya için kullandığımız yoğurdun doğal ev yoğurdu olması gerekiyor. Bahsetmiş olduğumuz bu fermente gıdaları yapmak gerçekten çok kolay, yeter ki isteyelim ve sağlıklı beslenme yolunda adımlar atalım.

Mesela sirke yapmak için gerekli olan tek şey üzüm ve su bu kadar basit ancak üzüm ve sudan sirke elde etmek için biraz sabırlı olmak gerekiyor fermantasyon süreci için birkaç ay beklemek gerekiyor, sağlıklı yaşamak için hayatımızdan probiyotiklere geniş yer vermemiz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740