Probiyotik, Prebiyotik ve Sinbiyotik Arasıdaki Farklar

Probiyotik nedir?

Probiyotik, insan vücudunda doğal olarak bulunan ve besinlerin sindirilmesi başta olmak üzere bağırsak florasının dengelenmesi için gerekli olan canlı mikroorganizmalardır. Bu canlı mikroorganizmalar günlük olarak tükettiğimiz besinlerin özellikle süt ürünlerinin içerisinde bulunur. Süt ürünlerinden kefir, içerisinde en fazla probiyotik barındıran doğal besindir.

Probiyotikler bağırsak florasını düzenlemenin yanısıra  bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar. Bir çok hastalığa önlem alınması için probiyotik tüketiminin artırılması önemlidir.

Prebiyotik nedir?

Prebiyotikler yine bağırsak florasında çoğunlukla bulunan ve probiyotiklerin gelişimini sağlayan mikroorganizmalardır. Prebiyotikler bağırsaklardaki probiyotiklerin aktivitesini daha rahat sürdürmeleri ve vücudun gerektiği kadar sayılarının dengede kalmalarını sağlar. Bu sayede oluşabilecek bağırsak bozukluklarının önlenmesinde etkili olur.

Sinbiyotik nedir?

Sinbiyotikler ise yine bağırsaklarda bulunan ve ince bağırsak ile kalın bağırsak arasında sinerjik etki yaratarak etkili olan mikroorganizmalardır. Probiyotik ve prebiyotikler çoğunlukla kalın bağırsakta bulunurken, sinbiyotikler çoğunlukla ince bağırsakta bulunur. İnce bağırsak ve kalın bağırsak arasında sinerjik etki yaptığı için “sinbiyotikler” olarak adlandırılmıştır.

Probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotiklerin araştırmalar sonucunda bir çok hastalığın önlenmesine faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Başta bağırsak kanseri olmak üzere kanser hastalığı riskini azalttığı görülmüş ve bu mikroorganizmaların bulunduğu besinlerin tüketilmesi önerilmiştir. Yoğurt, kefir ve tarhanada bol miktarda bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740