Propolis Nedir? Vücuda Faydaları Nelerdir?

Propolis nedir?

Propolis çiçeklerde ve ağaç kabuklarından bulunan ve arılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda toplanan bir besindir. Çoğunlukla kahverengi ve sari renkli olmaktadırlar. Bilimsel araştırmalar sonucunda propolisin insan sağlığı açısından oldukça önemli bir besin olduğu anlaşılmış ve doğadaki en güçlü antibiyotik olarak tanımlanmıştır. Arılar kocan içindeki temizliği titizlikle yaparlar. Kovandaki atık maddeleri kovanın dışına atarlar. Ancak arıların taşıyamayacağı kadar büyük olan maddeleri propolis ile kaplarlar. Propolis ile kaplanan kovandaki yabancı maddeler arıların kovan hijyenini sağlamış olur. Propolisin özelliği bakteri ve virüsleri temizlemesidir. Antibakteriyel özelliğe sahip olan propolis, arılar için hijyene ve tehdit olabilecek bakterilere karşı hazırlanmış olur.

Arıların propolisi kullanmasının diğer sebebi ise kovan yapımıdır. Kovandaki peteklerde oluşan çatlakları propolis ile tamir ederler. Aşırı sıcaklarda yaptıkları balın erimemesi için dayanıklığı artırması açısından kullanırlar.

Propolisin insan sağlığına faydaları

Propolis, “doğadaki en güçlü antibiyotik” unvanını almıştır. Günümüzde çocuk şurupların içerisinde katılarak çocuklarda bağışıklığı artırmak amaçlı kullanılmıştır. Mantar bakterileri üzerinde yapılan çalışmada propolisin bakterileri etkisiz hale getirdiği görülmüştür. İnfluenza virüsü (grip) üzerinde denenmiş ve ciddi boyutlarda virüsleri etkisiz hale getirdiği görülmüştür.

Propolisin en yaygın kullanım alanı bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Vücudun doğal savunma sistemini destekleyerek bakteri ve virüs kaynaklı hastalıkların önüne geçer. Grip, soğuk algınlığı ve öksürük için iyileştirici olarak kullanmaktadır. Gripte vücut kırgınlığı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Öksürük vücudun kendini savunma mekanizmasıdır. Öksürük bakteri veya virüs kaynaklı yada akciğerleri yabancı maddelerden temizleme işlemidir. Her türlü öksürükte vücuda zararlı olabilecek maddeleri etkisiz hale getirerek, vücuda zarar vermelerini engeller. Özellikle bronşit gibi hastalıklarda kullanılması hastayı rahatlatır.

Propolis cilt için kullanılabilir. Ciltteki çatlamaları ve hasarları onarır. Sivilce ve akne oluşumuna karşı sıvı propolis sürülebilir. Cildi sivilcelere neden mikroplardan arındırır. Herhangi bir deri lezyonunda kullanılabilir. Ciltteki yaralanmalarda ve tahrişlerde kullanılabilir.

Propolis güzellik açısından kullanılabilir. Ciltteki yaşlanma etkilerini azaltarak sağlıklı ve canlı bir görünüm verir. Kırışıklıkları ve ciltteki çatlamaları önler. Yüzdeki bakteri ve ölü hücreleri temizler. Sağlıklı ve daha parlak bir görünüm kazandırır.

Propolis mide rahatsızlıklarında ve sindirim sistemi bozukluklarında kullanılabilir. Midede yanma , ağrı ve ekşime gibi problemleri rahatlatır. Sindirim sistemini destekler ve hazımsızlık ve kabızlık yada ishal gibi hastalıkları önler.

Propolis ağız ve diş sağlığı için kullanılabilir. Propolis içeriği ağız içerisindeki bakterileri inhibe ederek diş çürüklerine sebebiyet vermelerini önler. Diş ve dişetlerini bakterilere karşı korur. Ağızda oluşabilecek bakteri kaynaklı yaraların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılabilir.

Propolis ne kadar kullanılmalıdır?

Propolis yetişkinler için günlük 2 gram alınması yeterlidir. Hastalıklara zamanında bu doz iki veya üç katına çıkarılabilir. 1 yaş altı için kullanımı önerilmemektedir. 1 yaş üstü çocuklarda 250 mg yeterlidir.

Propolisin ticari şekilleri:

Propolisli diş macunları

Propolis macunları

Propolis tabletleri

Propolis içerikli çocuk vitamin şurupları

Propolis sıvı sprey formları

Propolisli ağız gargaraları

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740