Prospan şurup nedir? Ne için kullanılır?

prospan-surup-hedera-helix-folium

PROSPAN ŞURUP NEDİR?

Prospan şurup, çocuklarda ve yetişkinlerde öksürüğü tedavi etmek ve öksürüğün vermiş olduğu rahatsızlığı en aza indirmek için kullanılır. İçeriğinde bulunan kurutulmuş duvar sarmaşığı ( hedera helix folium) ekstresi üst solunum yolu enflamasyonu ve rahatsız edici öksürükte etkisi olduğu görülmüştür.

Duvar sarmaşığı nedir?

Duvar sarmaşığı, yaprak dökmeyen, 20 metre boya ulaşabilen ve sert yaprakları olan bir bitkidir. Duvara ve çevresindeki bitkilere sarılıcı özelliği vardır. Yaz sonunda çiçek açmaya başlar. Yaprakları yaz aylarında toplanır ve kurutulur. Kurutulan yapraklar ilaç yapılmak üzere kullanılır. Duvar sarmaşığından yapılan ilaçların balgam sökücü ve rahatlatıcı etkisi olduğu araştırmalar sonucunda görülmüştür.

ÖKSÜRÜK NEDİR?

Öksürük, vücudun savunma sistemidir. Akciğerde biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasında vücudun gösterdiği bir reaksiyondur. Vücudun kendi kendini tedavi etme özelliği vardır. Bunlardan biri de öksürük. Ancak öksürüğün şiddeti ve sıklığı önemlidir. Şiddetli ve sık öksürmek solunum yollarında tahribat oluşturabilir. Ses kısıklığı, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı ve baş ağrısı gibi sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Ayrıca toplum içinde rahatsızlık ve huzursuzluk yaratır.

PROSPAN ŞURUP NE İÇİN KULLANILIR?

Prospan şurup her türlü öksürüğün tedavisinde uygundur.

Balgamlı öksürükte balgamı ve akciğerleri yumuşatarak daha kolay sökmeyi sağlar. Balgamlı öksürükten dolayı kaynaklanan rahatsızlıkları azaltır.

Prospan şurup kuru öksürüğü ve kuru öksürüğün kişiye vermiş olduğu rahatsızlığı azaltır. Kuru öksürükten kaynaklanan göğüs ağrısı ve boğaz tahribatını büyük ölçüde önler.

Prospan şurup sık öksürük ve boğulma nöbetlerini azaltır. Ard arda gelişen öksürüğün sıklığını azaltır.

PROSPAN ŞURUP NASIL KULLANILIR?

Prospan şurup 1 yaş üstü  çocukların kullanımı için uygundur. 1 ile 5 yaş arası  çocuklarda günde 3 defa 2,5 ml verilmelidir. 5 yaş üstü çocuklarda günde 3 defa 5 ml (1 tatlı kaşığı) verilmelidir. Yetişkinlerde günde 3 defa 7,5 ml verilebilir. Tercihen tok karına alınması önerilir.

Kullanmadan önce şişeyi çalkalayınız.

Prospan şurup serin ve güneş görmeyen ortamda saklanması önerilir. Eğer ev ortamı sıcak ise buzdolabında saklanabilir. Kapak açıldıktan sonra 2 ay içerisinde tüketilmelidir.

Prospan şurup yan etkileri;

Prospan şurubun çok yaygın olmayan yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Fazla kullanımda sindirim problemleri oluşabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Prospan şurup nedir? Ne için kullanılır? (2 Yorum)

  1. Prospan şurup balgamlı öksürük, kuru öksürük, boğmaca ve bronşit tedavisinde etkilidir. Almanya sağlık bakanlığı bitkisel ürünler komisyonundan onaylı bir ürün.

  2. prospan şurubu balgamlı öksürükte kullanabilirmiyiz çocuğumda çok balgam var balgamını kolay söktürürmü


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740