Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat belirtileri nelerdir?

 

Prostat hastalığı ileri yaştaki erkeklerde çoğunlukla görülen bir hastalıktır. Prostat idrar kesesinin alt kısmında yer alan üreme sisteminin bir parçası olan salgı bezidir.

 

Prostatın büyüklüğü ceviz meyvesi kadardır. Prostatın büyümesi  penis kanallarının tıkanmasına yol açar. Büyüyen prostat penis kanallarına baskı yaparak idrarın ve spermlerin çıkışını engeller.

Prostat belirtileri :

  • Sık idrara çıkma
  • İdrar sıkışıklığı
  • İdrar yapmada zorluk
  • İdrarın kesik kesik gelmesi
  • İdrar yaparken ağrı hissi
  • İdrar kesesinin tam olarak boşalmadığı hissi

Prostatın büyüme sebebi tam olarak bilinmemektedir. Prostat büyümesi genellikle 50 yaş üstü erkeklerde görülür. İleri yaşlarda görülen prostat büyümesi her iki kişiden birinde bu hastalığa rastlamak mümkündür. Prostat belirtileri başladığı anda hemen bir üroloji uzmanına başvurmalı ve tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır. Prostat hastalığı için ilaç tedavisi uygulanır. Eğer ilaç tedavisinden bir yanıt alınamazsa ameliyat yapılır.

prostat2-kopya

Prostat tedavisinde doktorlar mesane egzersizleri önermektedir. İdrarını yaparken tutup bırakma yöntemi prostat egzersizleri sayılır. Prostat egzersizleri tuvalete çıkma kuralı koyularak da yapılabilir. Örneğin tuvalet ihtiyacı gelmese bile her 2 saatte bir tuvalete çıkılması egzersiz yöntemleri arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740