Protein Diyeti İle Zayıflamak Mümkün mü?

Protein diyeti nedir?

Protein diyeti, çoğunluk olarak protein ağırlıklı gıdalarla beslenerek diyet yapmaktır. Belirli programlar içerisinde protein içeren gıdalar ile beslenip, menü zenginliği kısıtlanmıştır. Protein içeren gıdalar, karbonhidratlar gibi yağ oluşumunu desteklemez. Karbonhidratlar vücuda enerji veren ve fazla alındığında yağ olarak depolanan gıdalardır. Proteinler ise kas oluşumunu destekler ve yağ olarak vücuda depolanmaz.

Protein içeren başlıca gıdalar; Kırmızı ve beyaz et, süt ürünleri ve bazı sebzeler protein açısından zengin gıdalardır. Meyveler çok fazla protein içermezler. En çok protein içeren meyve portakaldır. Ancak portakal yüksek miktarda şeker içerdiğinden protein diyetlerinde tercih edilmemektedir.

Protein diyeti nasıl yapılır?

Protein diyetinde ağırlıklı olarak et ile beslenilmelidir. Protein içeren sebzelerden yenilmelidir. Sebze yinede öğünlerden çıkarılmamalıdır. Protein diyetinde tek vitamin kaynağınız sebzelerdir.

Et ürünleri vücutta yağ birikimi yapmaz ve tok tutucu özelliği vardır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur. Protein diyeti ile birlikte egzersiz ve spor yapılması halinde daha kısa zamanda daha fazla kilo vermenizi sağlar.

Protein diyeti vücutta nasıl etkili olur?

Protein diyeti ile zayıflamak demek vücuda yağ depolanmasını durdurmak demektir. Proteinler yağ olarak depolanmadığı için, vücut enerji üretimi için depolanmış yağları kullanır. Bu sayede depolanan yağlar azalır. Spor ve egzersiz ile birlikte depolanmış yağlardan daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Protein diyeti zararlı mı?

Protein diyeti sadece et ile beslenilirse vücut tepki gösterebilir. Sağlığınız bozulabilir. Protein diyetlerinde sebze kullanıldığında vücut için gerekli olan vitaminler ve mineraller vücuda alındığında vücut sıhhatini korur. Ancak sadece et ile beslenmek sağlığı etkileyebilir.

Protein diyetinde sadece protein ağırlıklı beslenmek kas yıkımına neden olabilir. Protein haricinde diğer besinlerin vücuda hiç alınmaması veya az alınması durumunda depolanan karbonhidratlar ile birlikte kaslar da eriyebilir. Bu durumun gerçekleşmemesi için sebze tüketimi kısıtlanmamalıdır. Ayrıca protein diyetinde su kaybı fazla olacağından günlük su tüketimi artırılmalıdır. Su tüketimi arttırılmadığı takdirde vücudun bazı organları zarar görebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740