Protez Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Protez diş temizliği için öneriler

 

Halk arasında takma diş olarak bilinen Protez dişler, kişinin ağız ve damak yapısına göre özel yapılan dişlerdir. Her ne kadar özel yapılsada yinede protezlerin altında yemek kalıntıları ve bakteriler üremekte ve ağız kokusu, ağız yarası ve çürüklere neden olmaktadır. Bu yüzden protez temizliği günlük olarak yapılmalıdır.

Protez dişlerin korunması, saklanması ve temizliği çok önemlidir. Protez dişleri temizleme yöntemleri şunlardır :

Protez temizleme tabletleri: eczanelerde satılan protez temizleme tabletleri en iyi yöntemdir. Derinlemesine ve hızlı bir temizlik sağlar. Protez dişlerin temizlenmesi için bir kabın içine su doldurup dişler içine konur. 1 adet temizleme tableti suyun içine atılır. Yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletilip dişler çıkartılır ve suyla durulanır. Böylelikle protezler temizlenmiş olur.

Protez fırçalama: Protez fırçalarken diş fırçasının yumuşak olması gerekir. Yumuşak diş fırçası ile dikkatli bir şekilde protezlerin yapısını bozmadan fırçalanmalıdır. Kullanacağınız diş macunu beyazlatıcı veya çok fazla kimyasal içerikli olmamalıdır. Beyazlatıcı ve kimyasal diş macunları Protez dişleri aşındırır ve protezlere zarar verebilir.

Diş ipi: diş ipi ile protezlerin arasında kalmış fırçanın ulaşamadığı diş araları temizlenir. Protezlerin arasında kalmış yemek artıkları ağız kokusuna ve bakteri üremesine neden olabilir.

Protezler her yemekten sonra çıkarılıp ağız ve protez temizliği yapılmalıdır. Ağız içindeki ve protezdeki yemek artıkları suyla temizlenmelidir. Uyurken protezleri çıkarıp su dolu bir kabın içinde bekletilmelidir.

Protez temizliğinde kesinlikle kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Kulaktan duyma arkadaş tavsiyeleri ile protezlere zarar verebilirsiniz. Çamaşır suyu, deterjan ve diğer kimyasallar protezlere zarar vermekte ve ömrünü kısaltmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740