Pudranın Faydaları ve Kullanım Alanları

Pudra 

Pudra, günümüzde çoğunlukla makyaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bir çeşit kimyasal ürün olan pudra çoğunlukla talk denilen maddeden yapılmaktadır. Bunun yanısıra nişasta ve kalsiyum karbonat maddelerinden yapılmaktadır. Eski zamanlarda pirinçden elde edilmekteydi.

Çoğunlukla makyaj malzemesi olarak kullanılan pudra fondöten ile karışım halde cildi dış etkenlerden korumak ve daha pürüzsüz göstermek amacıyla kullanılmaktadır. Ciltteki lekeleri ve çiller gibi görünmesi istenmeyen belirtilerin üzerini örtmek için kullanılır.

Pudra cildin nem dengesini sağlayarak , terlemeyi azaltır. Özellikle koltuk altı , kasık bölgesi ve ayaklar gibi aşırı terleyen bölgelere pudra uygulayarak ter ve nem dengesi sağlanmış olur. Terleme olan bölgeye çok abartılı olmamak şartıyla serpilir. Ayak terlemesine karşı sabah giyilen çorabın içine bir miktar pudra serpilir ve gün içindeki ayak terlemesi büyük ölçüde önlenmiş olur. Kasık bölgesindeki terleme için az miktarda pudra serpmek yeterli olacaktır. Daha sonra elle terleyen bölgelere yayılır.

Pişik diye bilinen mantar enfeksiyonlarında pudra kullanılabilir. Mantar bakterileri nemli ortamı sevdikleri için terlemeden dolayı nemli kalan bölgelerde pişik görünümlü mantar enfeksiyonu oluşur. Bunun önlenmesi için özellikle terlemenin fazla olduğu sıcak yaz aylarında terleyen bölgelere pudra kullanılarak nem dengesi sağlanmış olur.

Bebeklerin poposunda belirti gösteren pişik veya mantar oluşumunu önlemek için alt değişiminden sonra pudra serpilmesi önerilir. Cildi tamamen kurutmaz sadece nem dengesini sağlar.

Sivilce için pudra maskesi :

Sivilce tedavisi için ufak bi öneri

Pudra ile gül suyunu diğer maskelerde olduğu gibi kıvama getirin. Sivilce olan bölgelere uygulayın ve en az 30 dakika bekletin. Pudra ile gülsuyu karışımı cildi güzelleştirir ve sağlıklı bir görünüm verir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740