Pulpit Nedir?

Pulpit nedir?

Pulpitis tedavisi

 

Pulpit, diş özünün (pulpa)iltihaplanmasıdır. Diş kökünde bulunan boşlukların çeşitli nedenlerden dolayı enfeksiyon oluşturmasıdır. Çoğunlukla diş çürükleri neden olmaktadır. Diş köklerindeki boşlukların iltihaplanması ciddi ağrılara neden olmaktadır. Çoğunlukla gece başlayan ağrılarda zonklama ve şiddeti fazla olabilmektedir.

Pulpa iltihabı nedenleri

Ağız içerisindeki bakteriler diş çürüklerine neden olmaktadır. Bakteriler besinler ile birleşip asit oluştururlar. Bakterilerin oluşturduğu bu asitler dişleri çürütür ve bakteri yuvası haline getirir. Bu çürüklerin pulpaya kadar ulaşması halinde pulpit denilen pulpa iltihabı meydana gelir. Zaman zaman enfeksiyonun etkisi ile şiddetli ağrı oluşturur.

Pulpit ve kanal tedavisi

Pulpa iltihabının önlenmesi için kanal tedavisi yapılmaktadır. Kanal tedavisi ile çürükler temizlenir ve dolgu işlemi yapılır. Kanal tedavisinden sonra dişler kolay kolay ağrımaz. Çünkü diş artık ölmüştür. Canlılığını yitiren diş, enfeksiyonlara karşı kendini koruyamaz ve çürümesi daha kolay olur. Bu nedenle kanal tedavisi yapılan diş sürekli fırçalanmalı ve korunmalıdır.

Dişte pulpit olduğu nasıl anlaşılır?

Dişte hassasiyet oluşmaya başlar. Sıcak ve soğuğa karşı tepki gösterir ve ağrı yapar. Yemek sırasında ağrı oluşur. Diş renginde gözle görülür değişiklikler meydana gelir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Pulpit Nedir? (6 Yorum)

  1. Fırçalanmayan diş çürümeye mahkumdur çürüyen dişler illaki ağrıya neden olacak biz millet olarak diş fırçalamaya üşeniyoruz.

  2. Çok sağlıklı dişlerim hİç çürügüm olmadı kabuklu bi yetmişten kırana kadar taki uyuz oldum kendime o dolgu ne çirkin oldu göz dİş çok iyi bakın

  3. Pulpit teşhisi konulduğunda ne olduğunu doktora sordum söylemedi, anlatmak istemedi herhalde

  4. Hayatında dişlerini hiç fırçalamayan bir insanda nasıl oluyorda dişler sapasağlam kalabiliyor, biz günde 2-3 defa fırçalamışken baş edemiyoruz.

  5. Hiç kimse dişlerini önemsemiyor sadece dişlerde sorun oluştuğu zaman diş doktoruna başvuruyor, ama iş işten geçmiş oluyor tabi

  6. Diş doktoruna gittiğimde bana pulpit teşhisi koydu, bundan sonra dişlerime çok iyi bakacağım diş sağlığı gerçekten çok önemli insan dişlerini kaybedince anlıyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740