Quercetin ve Vücuda Faydaları

QUERCETİN

Quercetin, antioksidan özelliği sayesinde hücreleri serbest radikallere karşı korur. Çeşitli meyve ve sebzelerin kabuklarından elde edilen flavonoidlerdir. Bu flavonoidler bitkilerin kabuklarına renk verme özelliğine sahiptir. Hücre zarını güçlendirerek hücreleri zararlı toksinlerden korur ve kansere karşı daha dirençli olmalarını sağlar. Quercetin diğer bir özelliği ise vücudun zararlı olmayan maddelere karşı allerjik reaksiyon göstermesini azaltır. Vücutta allerji oluşumuna neden olan histamin isimli maddenin baskılanmasını ve vücudun allerjik reaksiyonlarının kontrol altına alınmasını sağlar. Quercetinin vücutta daha fazla etki gösterebilmesi ve vücuda emilmesi için C vitamini ile birlikte alınması önerilir.

Quercetinin sağlığa faydaları

Antioksidan: Hücre koruyucu etkisi ile vücutta zararlı maddelerden hücreleri korur. Antioksidanlar hücreleri koruyucu görevi üstlenerek tümör oluşmasını engeller. Quercetin güçlü antioksidanlardan bir tanesidir.

Allerji: Quercetin vücutta bulunan ve vücudun allerjik reaksiyon göstermesini sağlayan bir maddedir. Quercetin, vücutta bulunan bu maddenin kontrol altına alınmasını sağlar ve allerjik reaksiyonlarının azaltır.

Kalp sağlığı: Quercetinin antioksidan özelliği kalp sağlığı için etkilidir. Damarlarda biriken yağların erimesi ile serbest kalan toksinlerin kalbe zarar vermesini önler. Zararlı toksinlerin vücuda zarar vermeden dışarı atılmasını sağlar. Serbest radikallere karşı korunan kalp işlevini daha sağlıklı bir şekilde sürdürür.

Kanser: Quercetin hücre yapısının korunmasına katkıda bulunur. Hücre yapısının serbest radikallere karşı korunması kanser hastalığı riskini azaltır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740