Raşitizm Hastalığı

Raşitizm nedir?

Raşitizm, 6 ve 18 ay arasındaki çocuklarda görülen kemik gelişim bozukluğu hastalığıdır. Bu hastalık çoğunlukla D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Anne sütünden yeterince D vitamini alamayan çocuklarda raşitizm hastalığı riski fazladır. Çoğunlukla kış aylarında doğan bebeklerde, güneşten yeterince D vitamini alınmaması sonucunda raşitizm hastalığı görülebilir.

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlayabilmeleri için anne sütü gereklidir. Anne sütü emmeyen ve anne sütünden yeterince D vitamini alamayan çocuklarda raşitizm görülme riski vardır. Anne sütündeki kalsiyumun vücuda emilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Yeterince güneş ışığı görmeyen ve yeterli beslenmeyen bebeklerde raşitizm riski vardır.

Raşitizm belirtileri nelerdir?

Raşitizm belirtileri bebeklerin çarpık bacaklarıdır. Bebekler bacakları eğri olarak doğarlar. Bebeklerin bacaklarındaki eğrilik gün geçtikçe düzelir. D vitamini eksikliği olan ve yeterince beslenmeyen çocuklarda bacaklardaki eğrilikler düzelmeyebilir. Bu durum raşitizm hastalığı olduğunu gösterir.

Raşitizm belirtileri arasında; çocuklarda dişlerin geç çıkması, iştahsızlık, huysuzluk, kansızlık, soluk deri ve güçsüzlük görülebilir.

Raşitizm tedavisi

Raşitizm tedavisi için ek olarak D vitamini verilerek tedavi edilebilir. Raşitizm tedavi edilmediği müddetçe kalıcı bir şekil bozukluğu olabilir. Raşitizm tedavisinde ek olarak alınan D vitaminleri ile kalmayıp bebeğinizi güneşe çıkarmanız gerekir. Güneşten alınacak olan D vitamininin daha doğal halidir. Her gün 30 dakika güneşte kalmak vücudun D vitamini ihtiyacını karşılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740