Reflü Hastalarının Yapmaması Gerekenler

reflü hastalığı
Nedir Bu?

Mide kapakçığının gevşeyerek mide öz suyunun yemek borusuna yükselip yanma hissi oluşturmasıdır. Bazen ağıza acı suyun gelmesi gibi durumlarda görülmektedir. Bu durum hastanın beslenme alışkanlığına göre değişiklik göstermektedir. Yanlış beslenme veya aşırı baharatlı, yağlı besinlerin yol açtığı bir hastalıktır. Reflü nedir? sorusunun cevabı çok daha kapsamlı olmakla birlikte en basit bu şekilde açıklanmaktadır.

Belirtileri 

En belirgin özelliği olarak yemek borusunda oluşan yanma hissidir. Bunun dışında ağıza acı sıvı gelmesi, ağız kokusu, boğazda oluşan gıcık, öksürük, karında şişkinlik, geğirti. Bunlar en sık görülen belirtilerdir, dikkat edilmediği takdirde vücutta başka hastalıklarda çıkmaktadır.

Yapılmaması Gerekenler

Çok özenli diyet isteyen bir hastalıktır. Kontrol altına alınmazsa daha fazla hastalığa sebebiyet vermektedir. Bu yüzden reflü hastaları yağlı besinlerden uzak durmalı; ızgara, yağsız tava gibi pişirme yöntemleri tercih etmeliler. Bunun yanı sıra demli çay, kahve, alkol gibi içeceklerden kesinlikle kaçınılmalı mide asidinin etkisini arttıran acı baharatlar tüketilmemelidir.

Çikolata, fast food gibi hazır gıdalar tüketilmemelidir. İçeriğindeki koruyucu ve asitlerden dolayı mide öz suyu bozulmaktadır bu da reflüyü tetiklemektedir. Reflü hastası asla sakız çiğnememeli; çiğnerken alınan hava mide asidini daha fazla yükseltmektedir. Bu asit besinlerin sindirilmesi için vücut tarafından üretilmektedir. Mide kapakçığındaki  gevşemeden dolayı kişi sakız çiğnediğinde mide kapakçığı daha çok hasar görmekte ve asit dışarıya daha çok çıkmaktadır. Ve yemekten en az 3 saat sonra yatılmalı hatta yemek yerken ve 45 dakika sonrasına kadar dik vaziyette oturulmalıdır.

Hasta ne kadar dikkat eder diyetini uygularsa o kadar etkisi azalır. Diyet uygulamayan hastalarda çok daha fazla hastalık oluştuğu araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Tedavi edilebileceği gibi  dengesiz beslenme sonucu iyileşen reflünün  tekrar kendini gösterebileceği unutulmamalıdır. Ve bir uzmandan mutlaka destek alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740