Reflü nedir? Nedenleri, Tedavisi, Belirtileri

Sindirim sistemi hastalıklarından reflü günümüzde bir çok insanın yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların başında gelmektedir.
Düzensiz beslenme, stres, alkol ve sigara kullanımı nedeni ile mide hastalıkları son yıllarda daha fazla artış göstermeye başlamıştır.
Reflü de bu mide hastalıklarından sadece bir tanesidir.
Reflü adı verilen hastalık toplumda bir çok kişide görülen bir hastalıktır.

Reflü nedir?

Reflü mide kapağının görevini yapamaz hale gelmesi ile mide içindeki asitin yemek borusundan yukarıya çıkması durumuna denmektedir. Yemek borusunda yanma hissi ile belirti gösteren rahatsızlık, ağıza acı bir su gelmesi ile de kendisini göstermektedir.
Genellikle her hasta yemekten sonra yaşadığı sıkıntıları dile getirmektedir. Baharatlı gıdalar, çikolata, asit içerikli içecekler, portakal suları gibi gıdalar tüketildiğinde şikayetler artmaktadır.
Reflü mide bulantısına, boğazda acıma hissine, ses kısılmalarını ve öksürüğe sebep olabilir.
ağrılı yutma, yutma güçlüğü,hıçkırık, mide bulantısı diğer reflü belirtileri arasındadır.
Birçok Reflü hastası bu durumu önemsemez. Reflü gibi hastalıkların önemsenmemesi hastaların kendilerini daha büyük hastalıklarla karşı karşıya bırakması demektir.
Reflü hastalığı için doktora başvurduğunuzda, hastalığınızın durumuna göre tedavi başlanır. Reflü hastalığına yakalanan kişilerin soğan, portakal, sarımsak,yoğun baharatlar, acı biber gibi gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir.
Hasta stresten uzak kalmalıdır. Hastalar beslenme düzenini değiştirmeli, fazla kiloları olan hastalar diyet yapmalıdır. Limon ve portakal gibi asit seviyesi yüksek meyvelerden ve sebzelerden uzak durmalıdırlar.
Kızartmayı sevenler ise bir süre kızartma tüketmemeye özen göstermelidirler.
Hastalığı küçümseyenler için bir uyarı yapmak gerekir. Reflü hastalığı kanser oluşumuna sebep olabileceği gibi hayati tehlikede oluşturabilir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740