Relactaz damla nedir? Ne işe yarar?

relactaz-damla

Relactaz damla

Relactaz damla, laktaz enzimi içeren anne sütündeki laktozun yani süt şekerinin vücuda sindirilmesini sağlayan sıvı takviye edici bir gıdadır.

Bebekler için anne sütünün önemi büyüktür. Bu nedenle ilk 6 ay anne sütü önerilmektedir. Anne sütünde bulunan laktoz bebeklerin bağırsaklarında laktaz enzimi eksikliğine bağlı gaz ve sancısı oluşturur.

Bebeklerde doğumdan itibaren gelişimine devam eden bağırsak florası ilk aylarda anne sütünde bulunan laktozun sindirilmesini başaramayabilir. Bu durum bağırsak florasının daha fazla bakteriye ihtiyaç duyarak çalışmasına neden olur. Bakterilerin çalışması sırasında ortaya çıkardıkları hava baloncukları bebeklerde gaz oluşmasına neden olur. Böylece her emzirme sonrasında bebeklerde sindirim güçlüğüne bağlı gaz sancısı oluşabilir.

Laktaz nedir?

Laktaz, süt ürünlerinde bulunan süt şekerinin vücuda sindirilmesini sağlayan bağırsak enzimidir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozun sindirilmesi için, bağırsaklarda yeterli laktaz üretimi olmadığında laktoz intoleransı ortaya çıkar. Laktoz intoleransı esnasında mide krampları, şişkinlik, gaz ve diyare oluşur. Laktoz intoleransı bebeklerde fazla görülse de yetişkinlerde de oluşabilir. Özellikle yaşlılarda süt içtikten sonra ağrı ve şişkinlik oluşması laktoz intoleransı yani laktaz enzimi eksikliğinin bir örneği olabilir.

Laktaz enzimini ince bağırsak salgılar. Süt ürünlerinde bulunan laktozun glukoz ve galaktoza parçalayarak vücuda emilmesini sağlar. Laktaz enzimi eksikliğinin olduğunda laktoz bağırsaklarda ilerleyerek sindirim güçlüğü ve beraberinde gaz ve şişkinlik oluşturur.

Relactaz damla nasıl kullanılır?

Relactaz damla doğumdan itibaren kullanılabilmektedir. Her beslenme öncesinde veya biberonla besleniyor ise biberon içerisine 8 damla katılabilir. Sadece süt, süt ürünleri ve anne sütüne eşdeğer mamalar bebeklere verilirken kullanılır. Diğer besinlerde kullanılması gerekmez. İlk 6 ay sadece anne sütü önerildiğinden 6 ay boyunca kullanılabilir. 6. ay sonrasında bebeklerin sindirim sistemi yeterlilik gösterir ve gaz oluşumu azalır.

Relactaz damla açıldıktan itibaren en geç 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Bu süre içerisinde serin ve güneş görmeyen ortamlarda saklanmalıdır.

Relactaz damla yan etkileri

Relactaz damla içeriğindeki laktaz enzimi ince bağırsaklarda üretilen laktaz enzimi ile aynı etkiye sahiptir. FDA tarafından önerilen ve ilaç olarak görülmeyen bir üründür. Bu nedenle herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Relactaz damla nedir? Ne işe yarar? (18 Yorum)

 1. Daha dün başladım kullanmaya dun hiç uyanmadı acaba damladan mı kaynaklı

 2. Ben bugün aldım şimdi kullandım iki damla inş faydasını görürüz

 3. Nasıl kullanacağız bu ürünü bize eczanedeki bayan 8 defa 5 damla olacak demiş de

 4. Doğrudur Tarım Bakanlığı onaylı. Bu tür doğal ve bitkisel içerikli ürünler genelde Tarım Bakanlığı onaylı olur.

 5. Doktor tavsiyesiyleDün kullanmaya başladık Uyumayan bebeğim uyumaya başladı gaz damlalarının ileriki zamanlarda kolon kanserine yol açtığı bu yüzden sağlık Bakanlığı değilde Tarım Bakanlığı onaylı olduğunu okudum ilacın kutusunda nereden onaylı olduğunu göremedim bilgilendirirseniz sevinirim

 6. Telaşlanmayın bir şey olmaz. İçeriği bozulmuş olsa dahi herhangi bir yan etki yapmaz, ancak etki görmeyebilirsiniz.

 7. Merhaba acil dönün bana 3 haftayı gecti ben ilacı alalı fakat verdim cocuguma birsey olurmu ? Acil bakın bana lütfen

 8. 8 damla yeterli olur, etkisi hemen başlayabilir bu normaldir endişelenecek bir şey yoktur.

 9. Bugün kullanmaya başladım 1 aylık bebeğim hem emiyo hem mama yiyo gün içerisinde toplam 10 damla verdim zararı olurmu?şuan çok rahat uyuyo ama endişelendim

 10. Bizde 1gün oldu kullanalı bakalım faydası olacakmı yazıcam tekrar

 11. Relactaz damla günde 64 damlaya kadar kullanılabilir, doktorunuza danışarak dozu artırabilirsiniz.

 12. benim bebegim 25 gunluk relactaz gaz damlasini doktorun verdigi sekilde kullaniyorum faydasi yok aksine daha huzursuz oluyor yan etkisi varmidir?

 13. Merhaba, günde 64 damlaya kadar kullanılabiliyor, eğer çok sık emziriyorsanız doktorunuz bu yüzden 4 damla önermiş olabilir.

 14. Merhaba ben daha dün sabahtan itibaren kullanmaya başladım 56 günlük bebeğim var 8 damla yazıyor açıklamada ama bizim doktor 4 damla dedi etkisi olurmu yada fazlası zarar mı olur

 15. Bebekler günün yarısından çoğunu uyku ile geçirirler, gaz nedeniyle uyuyamayan bebek şimdi rahat uyuyor.

 16. 2 aylık bebeğimizin laktoz şekerini sindirememesinden dolayı doktorun yazdığı relactaziyi kullanmaya başladık fakat bebegimiz aşırı uykucu olmaya başladı zor uyandiriyoruz acaba yan etkimi yapıyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740