Renk Körlüğü

Renk körlüğü nedir?

Renk körlüğü, gözün görme merkezindeki pigment moleküllerinin az yada hiç bulunmamasından kaynaklanır. Gözdeki, renkleri ayırt etme özelliği için bulunan pigment molekülü bulunmayan kişilerde mavi, yeşil ve kırmızı rengin bir arada bulunduğu ortamların renklerini birbirinden ayırt edemezler. Gözdeki pigment molekülü az bulunan kişiler ise renkleri seçebilir ancak birden fazla aynı rengin bulunduğu kısmı ayırt edemezler.

Renk körlüğü genetik yapı ile alakalı bir durum olabilmektedir. Anne yada baba renk körü ise çocuklarınında renk körü olma  ihtimali vardır. Renk körlüğü kadınlara göre erkeklerde daha fazla rastlanır. Yaklaşık olarak 10 erkekten birinde renk körlüğü bulunabilir. Her 100 kadından 5 inde ise renk körlüğü olabilir.

Renk körlüğü yaş ilerledikçe daha da artabilir. Gözün saydam tabakası yaş ilerledikçe kalınlaşır ve renk körlüğü artar. Göz için kullanılan ilaçlar zamanla renk körlüğüne neden olabilmektedir.

Renk körlüğünün tedavisi mümkün mü?

Renk körlüğü kalıcı bir problemdir ve tedavisi günümüz şartlarında bulunmamaktadır. Sadece ilerlemesini engellemek amacıyla sinir dokuları güçlendirilebilir. Renk körlüğü günlük yaşantıda zararsızdır. Bir çok kişi renk körü olduğunun farkında bile değildir. Renk körlüğü testi ile renk körü problemi olup olmadığı tespit edilir.

Aşağıdaki renkli bölgelerdeki sayıları okumaya çalışın.

renk-korlugu

renk-korlugu2

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740