Resveratrol Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Resveratrol nedir?

Resveratrol, bitkilerin kendini zararlı mikroorganizmalardan koruması için ürettikleri fitoaleksin grubu bir bileşiktir. Özellikle kara üzüm meyvelerinde çoğunlukla bulunur. Tatlı ve besleyici yapısından dolayı zararlı bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların saldırılarından ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak için bitki tarafından üretilir. Resveratrol, insan sağlığı için kullanıma sunulmuştur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Antioksidan özelliğine sahiptir. Antioksidan maddeler zararlı toksinlerden ve mikroorganizmalardan vücudu korur. Resveratrol çoğunlukla kara üzümün kabuğunda bulunur.

Resveratrol’un Sağlığa Faydaları

Kanser: Resveratrol, antioksidan özelliği sayesinde hücreleri kanser riskine karşı koruyabilir. Zararlı toksinlerin hücrelere zarar vermesini engelleyerek hücre yapısının korunmasını sağlar.

Antioksidan: Antioksidan maddeler vücudu hastalıklardan korumaktadır. Bağışıklık sisteminin destekçisi olarak zararlı maddelerin vücuda zarar vermesini büyük ölçüde engeller.

Kalp ve damar sağlığı: Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp ve damarları zararlı mikroorganizmaların saldırılarından korur. Yapılan araştırmalarda resveratrol kullanan kişilerin kalp kaslarının daha iyi çalıştığı tespit edilmiştir.

Sağlıklı yaşam: Resveratrol , hücre yapısını yenileyerek vücudun yaşlanmasını büyük oranda engeller. Antioksidan özelliği diğer antioksidan görevi yapan maddelerden kat kat üstündür. C ve E vitaminine göre antioksidan özelliği çok daha fazladır.

Kolesterol: Resveratrol, damar tıkanıklığına ve kalbin rahat çalışmasını engelleyen kötü kolesterolü düşürülmesine yardımcı olur. Kandaki yağ oranını dengeler ve kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürür. Faydalı kolesterol (HDL) seviyenin yükselmesini sağlar. Kolesterol seviyesinin yükselmesi ile oluşabilecek damar tıkanıklıklarını önler.

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Deve Dikeni (Milk Thistle) Faydaları başlıklı makalemizde Deve dikeni, Karaciğer ve milk thistle hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Resveratrol Nedir? Sağlığa Faydaları Nelerdir? (1 Yorum)

  1. 200 meyve ve 9 antioksidan bulunan aynı zamanda resveratrol içeren çok güçlü bir içeçecek olan RESERVE