Rotavirüs Aşısı Nedir? Faydaları Nelerdir?

ROTAVİRÜS AŞISI

Rotavirüs aşısı çocuklar için oldukça önem taşır. Rotavirüs enfeksiyonunun vücuttaki zararlı etkilerini önlemek için geliştirilmiştir. Rotavirüs çocuklarda bağırsak bozukluklarına neden olur. Bunun sonucunda ishal ve kusma gerçekleşir. Ateş her çocukta olmayabilir.

 

 

Rotavirüs çocuklarda aşırı kusma ve inatçı ishal yapabilmektedir. Aynı zamanda ateş yükselmesi de görülebilir. Rotavirüs bebek ve çocuklarda daha tehlikeli enfeksiyon oluşturmaktadır. Özellikle bebeklerin bünyesi zayıf olduğundan aşırı ishal ve kusma bebekler için ciddi tehlike oluşturabilir. Rotavirüs enfeksiyonu oluşan bebekler hastanede tedavi edilir.

 

Rotavirüs dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hastalık oral yolla yani ağızdan bulaşır. Rotavirüs bulaştığı anda 2 veya 3 gün içerisinde zararlı etkilerini göstermeye başlar. Belirtileri karın ağrısı , ateş , ishal ve kusma dır.

Rotavirüs enfeksiyonuna önlem almak için ilk olarak anne sütü şarttır. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde enfeksiyon oluşma riski artar. Anne sütünün içerisindeki antikorlar bebeğin virüslere karşı bağışıklık sistemini destekler. Ancak anne sütü her zaman bu hastalığı önleyemez. Bunun için diğer yöntem bebeğin aşılanmasıdır. Rotavirüs aşısı bebekleri bu virüse karşı korumaya alır.

Rotavirüs aşılanması ağız yoluyla yapılmaktadır. Rotavirüs aşısı 2 veya 3 doz uygulanır. 2 ayının doldurmuş bebeklerde 1 doz yapılır , diğer dozlar en az 1 ay ara ile yapılmalıdır. Bebek 6 ayını doldurana kadar rotavirüs aşısı tamamlanmalıdır.

Rotavirüs aşısının yan etkileri arasında nadir görülen öksürük , burun akıntısı ve allerji sendromları görülebilir. Rotavirüs aşısı bebek hastayken ertelenmesi gerekir. Bebeğinize ciddi immün yetersizlik varsa aşı yapılması uygun değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740