Ruh sağlığı nedir?

RUH SAĞLIĞI

Ruh sağlığı, çocukluktan yaşlılığa kadar devam eden duygu düşünce, insanlarla iletişim becerileri, kişisel davranışlar, gelişim ve kendine güvenme gibi kavramları ifade edebilmedir.

Ruh sağlığı bozuk olan kişilerde çoğunlukla davranışlarda değişiklik, uygunsuzluk, yetersizlik gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler zaman zaman yerine göre değişebilmektedir.

Tüm dünyada erken ölüme yol açan hastalıkların neredeyse yarısı psikolojik bozukluklardır. Ruhsal bozukluklar; psikolojik, ekonomik ve sosyal yükün yanında fiziksel hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Yapılan çalışmalarda dünyada ruhsal bozuklukların görülme oranı %30 a kadar çıkmıştır. Bu bozuklukların birçoğu anksiyete ve depresyon şeklindedir. Ülkemizde ise yapılan en son araştırmada %20 oranında ruhsal bozukluk olduğu tespit edilmiştir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi ruhsal bozukluklarında önlenmesi tedavisinden daha etkili bir yöntem olacaktır.

En ufak bir stres ve sıkıntı bile ruh sağlığımızı etkileyebilecek derecededir. Günümüzünde şehirde yaşayan insanların birçoğu depresyon ve anksiyete bozukluğundan dolayı ilaç kullanmaktadır ve bu durum gittikçe artmaktadır.

Peki insanlar tam bir ruh sağlığına ulaşmak için ne ne yapması gerekir?

Öncelikle her hastalıkta olduğu gibi ruh sağlığına kavuşmak için de sağlıklı beslenmek çok çok önemlidir. Bir insan sağlıklı beslendiğinde ve yeterince vitamin minerali vücuda kazandırdığında ruh sağlığının bozulma ihtimali en aza iner. Vücutta bazı vitaminlerin eksik olması kişinin enerji kaybına ve bununla birlikte ruh sağlığının bozulmasına neden olabilir. Unutulmamalıdır ki bazı vitaminlerin eksiklikleri ruh sağlığını boza bilmektedir.

İkinci bir konu ise kişinin maneviyatıdır. Bir insanın hakları korunmalı. yaşam kalitesi yükseltilmeli ve onuru ve gururu çiğnenmemelidir.

Diğer bir konu ise kişinin kendi kendini düzenlemesidir. Kişi duygusal, tek kişilik problem çözme ve yaratıcılık, kişinin kendine zaman ayırması, egzersiz ve spor gibi stres ve sıkıntıdan uzak durduracak faaliyetleri yerine getirmesi gerekir.

Çalışmak veya herhangi bir işle meşgul olmak kişinin depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi ruhsal problemlere yakalanma olasılığını azaltmaktadır. Aynı zamanda iyi arkadaşlıklar, dostluklar, aşk ve sevgi gibi kişiyi olumlu yönde etkileyen duygu durumları depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi ruh sağlığı problemlerinin yaşanmasını azaltmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740