Ruşeym Yağının Faydaları

Ruşeym yağı

Ruşeym yağı buğday tanelerinin una dönüşmesi esnasında ayrılan yağıdır. Yaklaşık olarak 1 ton buğdayın una dönüşmesinde 1 kg ruşeym yağı elde edilmektedir. İçeriği vitamin, protein, omega 6 ve omega 9 açısından zengindir. Minerallerden ise çinko, bakır, manganez ve krom bulunur. Elde edilen ruşeym yağının sağlık açısından olumlu etkileri bulunmaktadır. Antioksidan etkiye sahip ruşeym yağı vücudu hastalıklardan ve zararlı maddelerden korur.

Ruşeym yağının faydaları

Protein açısından zengin bir yağdır. Çok az miktarda ruşeym yağı vücudun günlük protein ihtiyacını karşılayabilir. Protein açısından zengin olması çocuklarda kemik gelişimine faydalı olur. Gelişme çağındaki çocukların gelişimlerini tamamlamasını sağlar. Özellikle çocuklarda beden gelişimi açısından faydalı olduğu düşünülmektedir.

Ruşeym yağının içeriğindeki omega yağ asitleri kalp kaslarını güçlendirir ve damarları yumuşatır. Damarların yumuşaması kan akışını rahatlatır. Damar tıkanıklığına neden olan damarlardaki yağlanmayı azaltır. Beyin damarlarını açarak unutkanlığı önler ve hafızayı güçlendirir.

Alzheimer hastalığı: Ruşeym yağının beyin damarlarını açıcı özelliği sayesinde alzheimer hastalığında rahatlatıcı olarak kullanılabilir. Ruşeym yağı unutkanlığı en aza indirerek hafızayı güçlendirir.

Mide: Ruşeym yağı mide rahatsızlıkları için kullanıma uygundur. Mide yanması ve mide ağrısına karşı mide duvarını güçlendirir.

Kemik erimesi: Özellikle bayanlarda ileri yaşlarda görülen kemik erimesine karşı kullanılabilir. Kemik yapısını güçlendirerek kemik hasarını ve kemik dokularının bozulmasını önler. Ayrıca eklemlerde kireçlenme oluşmasını engeller. Oluşan kireçlenmeler için ruşeym yağı içilebilir ve haricen sürülebilir.

Ruşeym yağının bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklardan vücudu korur.

Kanser riskini azaltır. Hücre duvarını güçlendirerek vücuttaki zararlı toksinlerin hücrelere zarar vermesini önler. Ayrıca karaciğerin yapısını güçlendirerek bu zararlı toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Ruşeym yağı haricen kullanımda sivilce, egzama ve sedef hastalığına karşı iyileşmeyi hızlandırır. Hastalıkların cilde vermiş olduğu hasarı en aza indirir. Ciltteki yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları azaltır.

Ruşeym yağı kuru saçları beslemek için kullanılabilir. Kuru ve yıpranmış saçlara haftada bir defa sürülerek saçların beslemesini ve dökülmelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Saç derisinin yenilenmesini sağlar ve saç derisindeki oluşabilecek hasarları önler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740