Sabah bel ağrısı ile uyanmanın nedenleri

Sabah bel ağrısı ile uyanmak

Sabah bel ağrısı, farklı sebeplerden kaynaklanan şiddetli ve hafif geçici olabilen ağrılardır. Sabah kalktığınızda oluşan ağrının 2 ana nedeni vardır.

Bunlardan birincisi yatağın ortopedik olmaması ve sağlıksız olmasıdır. Çok eski yataklar ve vücut şeklini almayan kalitesiz veya bozulmuş yataklar sabah kalktığınızda başta bel olmak üzere; sırt ağrısı ve boyun ağrısı yapabilir.

Sağlıklı uyku uyumak ve sabah kalktığınızda dinlenmiş bir şekilde uyanmak için uyku pozisyonu ve yatak oldukça önemlidir. Genellikle sırt üstü yatmak sabah bel ağrısı ile uyanmaya sebep olabilir. Aynı şekilde yastıkta oldukça önemlidir. Yastık boyu ve yapısı sağlıklı uyku için uygun değilse vücudun rahat uyku pozisyonunu engelleyebilir ve sabah bel ve boyun ağrısına neden olabilir.

Sabah bel ağrısı ile uyanmamak için alınması gereken önlemler

Sabah kalktığınızda bel ve sırt ağrısı ile uyanmamak için ilk yapmanız gereken sırt üstü yatmaktan vazgeçmektir. Sırt üstü yatmak sabah kalktığınızda oluşan  ağrının en önemli nedenidir. Sırt üstü yattığınızda yüksek yastık kullanıyorsanız omuzlar üstte kalır ve bel bükülür. Vücut saatlerce aynı pozisyonda kaldığında uykudan bile uyandıracak ağrı ile karşı karşıya kalınır. Bu sebeple öncelikle yapmanız gereken uyku pozisyonunu değiştirmektir.

uyandıran bel ağrısı

Sabah bel ve sırt ağrısı ile uyanmamak için alınması gereken önlemlerden biri de yastıktır. Yastık boyu ve yapısı size uygun olmadığında vücut bükülür ve bel ve de boyun ağrısı ile uyanılması mümkündür. Size uygun ortopedik yastık kullanmanız halinde bel, sırt ve de boyun ağrısı büyük oranda azalacaktır.

Aynı şekilde özelliği ve yapısı bozulmuş olan eski yataklar bel ağrısına neden olabilir. Yatağınız ortopedik olabilir, ancak yatak yapısı zaman geçtikçe bozulabilir ve özelliğini kaybedebilir. Yapısı bozulan yatakların ortopedik özelliği kaybolduğunda bel ağrısına sebebiyet verebilir.

Yukarıda belirtilen bu 3 önlemi aldıktan sonra bel ağrılarınız hala devam ediyorsa farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

bel ağrısı

Sabah bel ağrısına neden olan diğer sebepler;

  • Uyurken bel açık kaldığında soğuk algınlığından dolayı ağrı ile uyanmak mümkündür.
  • Gündüz ağır kaldırmak veya ağır işlerde çalışmak ağrı ile uyandırabilir.
  • Çok fazla uyumak bel ağrısı yapabilir. Günde 8 saat uyumak idealdir. 9 saatten fazla uyuyan kişiler uyandıklarında bel ağrısı ile karşı karşıya kalabilirler.
  • Bel fıtığı bulunan kişiler, bel ağrısı ile uyanabilirler.
  • İlaç kullanımına bağlı bel ağrısı oluşabilir. Bazı ilaçların yan etkileri bel ağrısı yapabilir.
  • Hamilelikte döneminde sabah oluşan bel ağrıları normaldir. Hamilelikte alınan kilolar ve bebeğin büyümesi ile alakalı olarak bel ağrısı oluşur.
  • Ankilozan spondilit (omurga romatizması) hastası iseniz özellikle nemli havalarda sabah ağrı ile uyanabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740