Sabah Dinç Uyanmak İçin Neler Yapılmalı?

Sabah dinç kalkmanın yolları

Gece uykusundan sonra sabah yorgun kalkmak büyük bir hayal kırıklığı yaşatır. Sabahları daha dinç uyanmak kişiye pozitif enerji olarak yansır. Güne çok iyi başlamak, gün içerisinde daha zinde olmayı ve iş hayatında daha başarılı olmayı sağlar. Ayrıca gün içerisindeki konsantrasyonun artmasını sağlar. Sabahları dinç uyanmak için yapılması gereken bazı işler ve alınması gereken tedbirler vardır.

Sabah dinç uyanmak için yapılması gerekenler

  • Düzenli ve dengeli beslenme

Dengeli ve düzenli beslenmek bir çok hastalığa karşı önlem olduğu gibi sabahları daha dinç uyanmayı sağlar. Bol vitaminli sağlıklı besinler ile beslenmek vücudun direncini artırır.  Vücuda güç ve kuvvet gelir. Bu sayede sabahları daha dinç uyanabilirsiniz.

  • Uyku düzeni

Kendinize uyku düzeni sağladığınızda sabah daha dinç kalkabilirsiniz. Örneğin her gün belirli saatte uyuyup belirli saatlerde uyandığınızda sabah dinç kalkmanız mümkün olur. Bir de dikkat etmeniz gereken günlük uyku sürenizdir. Günlük uyku saatiniz 8 saatten az, 9 saatten fazla olmamasına dikkat edin. Az uyumak gün içerisinde enerji düşüklüğü yapar, çok uyumak ise sürekli uyku isteği yaratır. Her gün belirli saatlerde uyuyup belirli saatlerde uyandığınızda uyku sonrasında vücut daha dinç olur.

sabah kolay uyanmak

  • Akşam yemeği

Akşam yemeğinde çok aşırıya kaçmayın. Genellikle akşam yemekleri ağır olduğundan fazla yendiğinde kişide miskinlik ve yorgunluk yapabilir. Ayrıca kilo alma nedenlerindendir. Akşam fazla kaçırıldığında sürekli uyku hali oluşur ve ağır bir uykuya dalınır. Bu sebeple sabah uyanmak biraz daha zorlaşır.

  • Ortopedik yatak

Ortopedik yataklar sağlık için ve rahat bir uyku için en iyisidir. Vücudunuza göre şekil alabilen ortopedik yatak ve yastıklar size gece boyu rahat bir uyku sağlar. Sabah uyanıldığında vücudunuzun çeşitli yerlerinde ağrı oluşmaz ve daha dinlenmiş bir şekilde uyanabilirsiniz.

sabah dinç kalkmak

  • Sabah güneşi

Sabah ilk güneşi gören bir odada uyumayı tercih edin. Karanlık odalarda uyanmak daha zor olur. Uyuduğunuz oda sabah aydınlık olursa daha dinç ve daha kolay uyanabilirsiniz. Ayrıca sabah odanıza gün ışığı vurduğunda vücudunuzdaki melatonin salgısı azalır ve uyanmak daha kolay olur.

  • Uyumadan evvel su

Gece uyumadan önce 1 bardak su içmek kalp krizi riskini yarı yarıya azaltır. Ayrıca sabah dinç uyanmanıza yardımcı olur. Aynı şekilde uyumadan önce süt içmek te fayda sağlar. Süt, içerisindeki proteinler ile vücut sağlığının korunmasını ve vücudun zinde kalmasını sağlar. Bu sayede kişi sabah kalktığında daha dinç olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740