Saç bakımı için hangi yağlar kullanılır?

SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Işıl ışıl parlayan canlı ve dolgun saçlara sahip olmak bayanların olduğu kadar erkeklerinde en büyük isteğidir. Çoğu erkek bayanlara göre saçları konusunda daha hassastır ve saç bakımları için oldukça fazla para harcamaktadırlar.

Değişen yaşam şartları,hava kirliliği, yediklerimiz, içtiklerimiz, fön çektirmek ve sürekli olarak saçlarımızın kimyasal içerikli boyalara maruz kalması zamanla saçlarımızın dökülmesine ve yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Yıpranan ve sürekli saçlarımızın eski sağlıklı günlerine geri dönmesini istiyorsak düzenli olarak bakım yapmamız şarttır.

 Saç bakımı yaptırmak için  sürekli kuaför salonlarına gitmeye gerek yoktur. Evde kendi imkanlarınızla gayet güzel bir şekilde saç bakımınızı yapabilirsiniz.  Saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını tüm detaylarıyla bu yazımızda bulabilirsiniz.

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

    Sağlıklı saçlara sahip olmanın ilk temel kuralı 3 ayda bir kuaföre giderek saçlarımızın yıpranmış ve kırılmış uçlarını kestirmektir. Uçlarında kırık olan saçlar  uzamaz ve dökülmeye mahkumdurlar.

Saçlarınız için en uygun özelliklere sahip olan şampuan tercih etmelisiniz. Herkesin saç yapısı farklı olduğu için şampuan seçiminizi deneme yanılma yöntemiyle bulmalısınız. Saç bakımında yapılan en büyük hata saçları her gün yıkamaktır.

Her gün yıkanan saç nem ve yağ dengesini kaybeder ve saçların kurumasına ve dökülmesine neden olur. Saçlarınızı her gün  yıkamak yerine gün aşırı yıkamanız daha doğru olacaktır.

On beş günde bir saf zeytin yağını saç diplerine masaj yaparak sürün ve en az bir saat bekledikten sonra yıkayın ve zeytin yağının mucize etkilerini saçlarınız da fark edeceksiniz.

Eczanelerde satılan avokado yağı yada hindistan cevizi yağı ile de saçlarınız da harikalar yaratabilirsiniz. Avokado yağı yada hindistan cevizi yağını,  zeytin yağı ile karıştırarak saç  diplerine masaj yaparak sürüp bir saat bekletip yıkadıktan sonra ışıl ışıl saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç bakımı yaparken  her ay farklı bir bakım yağı kullanabilirsiniz. Mesela ilk ay zeytin yağı yaparsınız ikinci ay avakado yağını tercih edebilirsiniz. Üçüncü ay Hindistan cevizi yağı kullanarak saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Zeytin yağı, avokado yağı ve hindistan cevizi yağının saçlar üzerinde ne gibi olumlu etkileri var ?

Kısaca açıklamaya çalışalım. Faydaları oldukça fazla olan zeytin yağı, avokado yağı ve hindistan cevizi yağı saç derisini yumuşatarak ölü derilerden arınmasını sağlar ve dökülmeyi önler. İçeriklerinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde yıpranmış saç uçlarını onarır ve daha güçlü saçlar sağlar.

Nemlendirici özellikleriyle saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olurlar. Saç bakımı için kullanılabilecek en etkili yağlar zeytin yağı, avokado yağı ve hindistan cevizi yağıdır.

Bu üç farklı yağ çeşidinin ortak özelliği üçü de doymuş yağ asitleri içeriğine sahiptir ve bu özelliklerinden dolayı saçları onarma ve güçlendirici etkilere sahiptirler.  Saçlar için en faydalı olan vitamin E vitaminidir. Zeytin yağı, avokado yağı ve hindistan cevizi yağı içerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740