Saç Bakımı ve Sağlığı

Saç bakımı ve saç sağlığında dikkat edilmesi gerekenler

Saçlar insanlar için önemli bir objedir. Saçların sağlıklı ve bakımlı olması kişiye güven verecektir. Özellikle bayanların saçlarına çok önem vermeleri , çekiciliğin ve güzelliğin simgesi olduğu içindir. Saçların güzelliği ruhsal durumunda etkilenmesine sebep olur. Saçları güzel olan bir bayanın kendine güveni de artmaktadır.

Saçlar sürekli olarak dış etkenlerin zararları ile karşı karşıya kalmaktadır. Güneş ışınları, kimyasallar, rüzgarla savrulan yabancı maddeler, zararlı şampuanlar, kimyasal uygulamalar  ve daha birçok zararlı etkenlerle saçlar zarar görmektedir. Saç ve saçlı deri temizliğinde kullanılan şampuan ve sabunlar ciddi önem arz etmektedir. Saç derisi asidik pH ortamına sahiptir. Saç derisi için uygun olmayan şampuanlar saç derisindeki pH değerini bozmakta ve saçların dökülmesine neden olmaktadır. Saç dökülmesinin yanısıra saçlarda kırılmalara , kepeklenmeye ve kaşıntıya neden olabilmektedir.

Saç bakımı ve sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

 • Saçları yıkarken çok sıcak su kullanılmamalıdır. Aşırı sıcak su saçlı deride pH dengesinin bozulmasına ve dökülmelere neden olmaktadır. Ayrıca fön makinesi ile saçları kurutmak zararlıdır. Fön makinesi kullanılacaksa ayarını çok fazla sıcak yapmamak gerekir.
 • Şampuan seçimi saç derisi pH düzeyi için uygun olması gerekir. Uygun olmayan şampuanlar saçlı deride hasarlara neden olmaktadır.
 • Saçlarınız için uygun şampuanları seçin. Saç tipiniz yağlı, kuru, ince saç ve kalın saç olarak değişir. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak şampuan tercihi yapmalısınız.
 • Saçlarınızı çok sık yıkamayın. Günde 1 defadan fazla saçları yıkamak saçların yağ dengesini bozarak beslenmesini engeller. Saçlar ne çok yağlı nede çok kuru olmalıdır.
 • Saçlar yıkanırken hafifçe ovulmalıdır. Çok sert şekilde saç derisine bastırılması saçlı derinin hasar görmesine neden olur.
 • Şampuan saçlarda uzun süre bekletilmemelidir. Mümkün olduğu kadar kısa tutulmalı ve iyice durulanmalıdır.
 • Yıkandıktan sonra saçlar nazikçe kurulanmalıdır. Fön makinesi kullanmak gerekirse uzaktan ve sıcak kademeyi açmadan kurulanmalıdır.
 • Saçlar taranırken fırçanın saç derisine zarar vermemesine dikkat edilmelidir. Fazla bastırılması saçlı deride enfeksiyon riskine neden olur.
 • Saçların beslenmesi için vücudunuzdan biotin ve çinkoyu eksik etmemeniz gerekir. En önemlisi saç köklerini besleyen kılcal damarların tıkanmaması için sigara kullanımından uzak durmak gerekir. Sigara dumanına maruz kalan saçlar canlı görünümünü yitirir ve mat bir görüntüye sahip olur.
 • Saçlarınızı dışarıdan beslemek için vitamin ve bitkisel yağ karışımları hazırlayabilir ve bu karışımları haftada bir defa saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ancak en önemlisi saçların içeriden beslenmesidir. Haricen kullanılan ürünler saç köklerine fazla etkili olmamaktadır. Yalnızca saçların daha parlak görünmesini sağlarlar.

İnsanların saç sağlığı diğer organlarının sağlığı ile alakalı olabilir. Saçlarda ki değişken dönemler bir döngü halindedir. Yani saçlı derisindeki bir bölüm saç dökülürken diğerleri güçlenebilir, yada bir bölüm dökülür, diger bölüm duraklar ve büyümez , bir bölüm ise güçlenme dönemindedir. Biz buna döngü diyoruz. En sık karşılaşılan saç dökülmesi nedenleri; stres, dengeli beslenememe, vitaminsiz kalmak, sigara kullanımı ve çeşitli hastalıklardır. Bunun önüne geçmek için saçların bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Gebelikte hormonların etkisiyle saç dökülmesi fazlasıyla görülmektedir. Gebelik döneminde saç dökülmesi oluştuğunda çok fazla strese gerek yoktur. Doğumdan sonra toparlanacaktır. Fazla stres yapmak saçların daha fazla dökülmesine neden olur. Geçirilen ağır ameliyatlar sonucu saçlarda ciddi derecede azalma ve incelme görülebilir. Saçların %20 sinden fazlası yok olabilir. Bunun nedeni vücutta görülen değişikliklerdir. Ameliyat sonrası saçlara özel olarak bakım gerekebilir. Gerek vitamin desteği gerekse haricen besleyerek saçların eski haline dönmesi sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Saç Bakımı ve Sağlığı (1 Yorum)

 1. Ben Zigavus’un aloe veralı saç bakım maskesini kullanıyorum çok memnunum.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740