Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesi, kadın veya erkek farketmeden yetişkin herkesin önemli sorunlarından biridir. Saçları dökülen ve azalan insanlar mutsuz ve huzursuz olurlar. Bu durum saçların daha fazla dökülmesine neden olmaktadır. Saçlarım dökülüyor diye üzüntüye kapılmak, ruhsal dengenizi alt üst eder ve strese dayalı bir saç dökülmesi ile karşı karşıya kalınabilir.

Yetişkin insanlarda günlük saç dökülmesi 50 – 100 arası normal diye bilinsede yinede bu rakam fazladır. Yetişkin insanlarda ortalama 100.000 ile 200.000 arası saç teli bulunmaktadır. Günlük 100 tel saçınız dökülse bu demektirki yaklaşık 6 sene sonra kel kalacaksınız. İşte bu yüzden saç dökülmesi ile karşı karşıya kaldığınızda gerekli önlemleri almanız gerekir.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Vitamin eksikliği: Vücuttaki bazı vitaminlerin eksiklikleri saç dökülmesine neden olabilir. Biotin , çinko, selenyum ve B vitaminlerinin vücutta eksik olması durumunda saç kökleri beklenemez ve saç dökülmesi gerçekleşir. Vücuttaki bu vitaminlerin eksikliği saçların zayıf ve kırılgan olmasına neden olur.

Genetik yatkınlık: İnsanların genetik yapısı bazı hastalıkları taşıdığı gibi saçların dökülmesine de etki eder. Ailede ve yakın akrabalardaki kellik sorunu diğer bireylerde de görülebilir. Bu durumun önüne geçmek için saçların bakımı daima iyi bir şekilde yapılmalıdır. Saçların bakımını yapmak için içeriden vitaminlerle beslendiği gibi dışarıdan da beslenmesi gerekir.

Damar tıkanıklığı: Saç köklerini besleyen kılcal damarların tıkanması saç dökülmesine neden olmaktadır. Sigara kullanımı ve kalp hastalıkları kılcal damar tıkanıklığı nedenlerindendir. Sigaranın içeriğinde bulunan katran ve karbonmonoksit kılcal damarların tıkanmasına neden olur. Saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan kişilerin sigara kullanımını sınırlandırmaları gerekir.

Stres: Stres çoğu hastalıkta etkili olduğu gibi saçların dökülmesine de etkili olur. Kişinin çok stresli bir hayat sürmesi, hormonları etkileyerek saçların daha çabuk dökülmesine neden olmaktadır. Stres hormonlarda değişiklik gösterir ve tüm vücudu etkilediği gibi saçların dökülmesine de büyük oranda sebep olur.

Hamilelik: Bayanlarda hamilelik süresince saçlar zayıflayabilir yada tam tersi güçlenebilir. Hamilelik esnasında vücuttaki hormonel değişiklik saçları da etkiler. Hamilelik sırasında aşırı saç dökülmesi olabilir. Ancak doğumdan sonra saçlar toparlanır ve zamanla eski haline geri döner. Hamilelikte saç dökülmesi sorunu yaşayanlar mümkün olduğunca saç bakımına özen göstermeli ve kimyasal uygulamalardan kaçınmalıdır.

Kimyasallar: Saç boyası ve jöle gibi kimyasal maddelerin saçlara uygulanması saçların zarar görmesine ve zayıflamasına neden olur. Kimyasalların içeriğindeki zehirli maddeler saç köklerine zarar vererek görevini yapamaz hale getirir. Saç boyası saçların daha fazla kırılmasına ve giderek incelip dökülmelere karşı daha dayanıksız olmasına sebep olur. Çoğunlukla genç erkeklerin kullandığı saç jöleleri, kimyasal madde içerdiğinden saçların sağlığı için uygun değildir. Saç dökülmesini azaltmak için bu kimyasallardan uzak durmak gerekir.

Kozmetikler: Çeşitli kozmetik ürünler saçları zayıflatarak dökülmelere neden olmaktadır. Kullanılan kimyasal şampuanlar ve saçları beslemek için kullanılan çeşitli kimyasal bakım  ürünleri saçların giderek zayıflamasına ve dökülmesine neden olmaktadır. Dökülmeleri azaltmak için kozmetik şampuanlar yerine zeytinyağlı sabunlar gibi doğal ürünler tercih edilebilir.

Saçkıran: Saçkıran mantar mikrobunun ve bağışıklık sisteminin neden olduğu bir hastalıktır. Saç köklerindeki hücreleri öldürerek saçların dökülmesine neden olur. Tedavi edilmesi biraz zaman alabilir. Bazı hastalarda kalıcı olabilmektedir.

Viral hastalıklar: Viral hastalıklar vücuttaki vitaminleri etkisiz hale getirerek saçların beslenmesini engeller. Hastalık süresince saç dökülmesi görülebilir. Virüsler vücuttan temizlendikten sonra saçlar yavaş yavaş toparlanmaya başlayacaktır.

Diyet: Diyet yapmak vücutta vitamin eksikliğine neden olduğu gibi saçların gerekli vitaminleri alamayip dökülmesine sebep olur. Diyetle birlikte vücudun zayıflaması saçlarından zayıflamasına ve dökülmelere karşı daha dayanıksız olmasına neden olur. Vücuttaki değişiklik saçları olumsuz etkileyip zayıflamasına neden olmaktadır.

Menopoz dönemi: Bayanlarda menopoz dönemi vücudun hormonel dengesinin bozulmasına yol açar ve bu durum saç dökülmesine sebep olur. Menopoz döneminde saçların daha dayanıklı olması için dışarıdan beslemek faydalı olacaktır. Menopoz döneminde kimyasal uygulamalardan uzak durup saçların beslenmesi için çeşitli vitamin ve yağlardan hazırlanan karışımları haftalık olarak saçlara uygulamak saçları dökülmelere karşı daha dayanıklı yapar. Şampuan yerine saçlar için faydalı olan doğal sabunların kullanılması daha uygun olacaktır.

Saçlarda aşırı kuruluk ve aşırı yağlanma: Saçların aşırı kuru olması dökülmelere karşı daha dayanıksız olmasına neden olur. Kuru saçlar çabuk yıpranır ve daha incedir. Saçlarda ki kuruluğu önlemek için saçlara  çeşitli bitkisel yağlar ile bakım yapmak gerekir.

Saç diplerindeki aşırı yağlanma saçlı derinin nefes almasını engeller ve saç dökülmesine neden olur. Saçlarda yağlanmayı azaltmak için ketokonazol içeren şampuanlar ile yıkanması etkili olacaktır. Saçlarda her gün aşırı yağlanma oluyorsa kullandığınız şampuanı değiştirip , doğal şampuan veya sabun kullanmanız faydalı olacaktır.

Kullanılan bazı ilaçlar: Kronik rahatsızlığı nedeniyle sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan kişilerde , ilaçların yan etkisi sebebiyle saç dökülmesi gerçekleşebilir. İnsanların diğer organlarının sağlığı saç dökülmesinden daha önemli olduğu için ilaçları bırakmak gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak böyle durumlarda saçlara destek olmak gerekir. Gerek dışarıdan besleyerek, gerekse saçlar için gerekli olan vitaminlerin kullanımı ile saç dökülmelerini en aza indirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Saç Dökülmesinin Nedenleri (1 Yorum)

  1. Merhaba herkese… Öncelikle saç dökülmesinin sebebini anlamak için doktora gidilmeli daha sonra çözüm aranmalı.. Benim sağlık sorunundan kaynaklı bir dökülme değilmiş mesela. Bende eczaneye gidip bitkisel bir ürün almak istedim. Zigavus’un sarımsaklı şampuanını önerdiler. 2 aydır kullanıyorum çok memnunum.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740