Saçkıran Nedenleri ve Tedavisi

Saçkıran (Alopesi Areata)

Saçkıran neden olur?

 

Halk arasında saçkıran veya kılkıran olarak bilinir. Saçlı deride ve sakal bölgesinde bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu vücuttaki mantar mikrobunun da büyük ölçüde neden olduğu bir deri hastalığıdır. Saçkıran hastalığında saçlar yada tüyler dökülür. Genellikle strese dayalı ve bulaşıcılığı olmayan bir hastalıktır. Özellikle genç yaşlarda daha sık görülür.

 

Saçkıran hastalığı troid sorunu olan kişilerde ve kansızlık problemi olan kişilerde yaygındır. Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini tanımaması ve bu hücrelere savaş açması sonucu oluşur.

Saçkıran tedavisi uzun sürelidir. Haricen saç besleyici ürünler kullanılmalı ve stresten uzak durulmalıdır. Saçkıran tedavisinde saçların veya sakalların kısa kesilmesi tedavi suresini hızlandırır. Kısa saç daha sağlıklı ve dayanıklı çıkacağından sürekli olarak kısaltmak gerekir. Saç besleyici bitkisel karışımlar sürülebilir. Saçkıran olan bölge sürekli yıkanmalıdır. Saçkıran tedavisi sırasında kullanılan şampuanların daha zararsız olmasına dikkat edilir. Tedavi düzenli ve günlük olarak uygulanırsa daha iyi sonuç alınır. Tedavi uzun olacağından sabırlı olunmalıdır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Zona nedir? Zona Nedenleri başlıklı makalemizde Deride kızarıklık kabarma, herpes zoster ve Zona tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın