Saçlar nasıl yıkanmalı?

saclar-nasil-yikanir

SAÇLAR NASIL YIKANMALI?

Saçlar, görünüm ve sağlamlık açısından kişinin genel sağlık durumunu belirler. Parlak ve canlı saçlara sahip olan kişiler genellikle sağlıklı insanlardır. Bazı hastalıklar ve dış etkenler saçların sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Saç derisinin sağlıklı olması ve saç köklerinin yeterli miktarda saçları besleyen vitamin ve diğer maddelere sahip olması saçları güçlendirmektedir. Güçlü saçlar sağlıklı saç derisi ile elde edilir.

Saç derisinin yapısının bozulması sağlıklı ve canlı saçların oluşmasını etkileyebilir. Saç derisinin sağlığını olumsuz etkileyen etkenler arasında saçların yıkanma sıklığı ve ne şekilde yada ne ile yıkandığında bağlıdır.

Saç tipleri kuru, yağlı ve normal olmak üzere 3 çeşittir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli unsur saç tipine göre şampuan kullanmaktır. Saçlara canlılık ve parlaklık veren saç derisindeki sebumdur. Yağ bezlerinden salgılanan sebum, saçların beslenmesini sağlar ve kırılmasını önler. Ayrıca saçlı derinin kurumasını önler ve saçların parlak görünüm almasını sağlar. Saç tipine uygun olmayan şampuan ile saçlar yıkandığında sebum dengesi bozulabilir ve buna bağlı olarak saçlarda dökülme ve inceleme başlar.

Saç dökülmesi günde 100 tel saça kadar normal görülmektedir. Kılcal damarlar yolu ile beslenen saç kökleri yeterli besini alamadığında,uygun şampuanlar kullanılmadığında ve düzenli ve doğru olarak yıkanmadığında dökülmeler artar.

Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması için saçlar uygun şekilde ve uygun şampuanlar ile yıkanmalıdır.

SAÇ TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

İlk olarak saçlar çok sık veya çok seyrek yıkanmamalıdır. Saç diplerindeki yağlanmaya saçların ihtiyacı vardır. Ancak bu yağlanma aşırı olduğunda tam tersi etki yaparak saç diplerinin hava almasını önler ve saçları zayıflatır. Saçlar günde 1 defadan fazla yıkanmamalıdır.

Saçlar yıkanırken saç tipine uygun şampuan ile yıkanması önemlidir. Örneğin saç tipiniz kuru ise, yağlı saçlar için üretilmiş olan şampuan ile yıkandığında saç dipleri daha fazla kurur ve saç sorunları artar. Aynı şekilde saç tipiniz yağlı olduğunda kuru saçlar için üretilmiş şampuan ile saçları yıkandığında saçlar daha fazla yağlanır ve saç sorunları artar. Bu yüzden saç tipine göre uygun şampuan kullanmak önemlidir.

Saçlar yıkanırken saç diplerine parmak uçları ile hafifçe ovulmalı ve tırnaklama yapılmamalıdır. Saç dipleri tırnaklandığında hasar görebilir ve saç dökülmesi gibi problemlere neden olabilir.

Saçlar yıkandıktan sonra taranması daha sağlıklıdır. Ancak saçlar taranırken tarak saç dibini tahriş edecek şekilde bastırılmamalı ve yavaşça fazla çektirmeden taranmalıdır.

Saçlar tarandıktan sonra gergin bir şekilde toplanmamalı daha rahat bırakılmalıdır. Saçlar gergin toplandığında saç diplerinden ayrılarak gerekli besini alamayabilir ve saçlarda incelme, matlaşma ve dökülme gibi olumsuzluklar oluşabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740