Kepeklenme Nasıl Geçer?

Kepeklenme nedenleri

 

Saçlı deride kepeklenme , derinin ölü tabakasının döküntüsüdür. Zaman zaman saç derisi yenilenir ve kepeklenme oluşabilir. Saçlı deride kuruluk belirtileri ve saçların fazla yıkanması kepeklenme yapabilir. Kullanılan şampuanların kepek oluşmasında etkisi olabilir. Saç tipinize uygun şampuanların kullanılması saçlı deride problem oluşmasını engeller.

Örneğin saçlarınız kuru ise kullandığınız şampuan kuru saçlara uygun olmalıdır. Saçlarınız yağlı ise kullandığınız şampuan yağlı saçlara uygun olmalıdır. Kuru saçlar için yağlı şampuan kullanılırsa , saç derisi daha fazla kurur ve kepeklenme oluşur.

Kullanılan fön makineleri saçlı deriye zarar verebilir. Sıcak hava üflemesi saçlı derideki yağ dengesini bozarak kepeklenme ve saçlarda kabuklanma yapabilir. Yada tam tersi saçlı deri aşırı soğuk havaya maruz kalırsa yine kepeklenme oluşabilir.

Saçlara sürekli kimyasal madde uygulanması saçlı deride tahrişlere neden olur ve kepeklenme oluşabilir. Jöle , boya , sprey ve şekillendirici gibi kimyasal oranı yüksek malzemelerin saçlara çok sık uygulanması saçlarda kepeklenme ve dökülmeye neden olur.

Vücutta vitamin yetmezliği kepek sorununa ve diğer saç problemlerine neden olur. Biotin ve çinko eksikliği saçlarda dökülme ve kepeklenme sorunu yaşatabilir.

Saç derisinin aşırı kuruması kepeklenmeye sebep olur. Kuru saçlar kepeklenmeye daha uygundur. Özellikle kuru saçlara sahip olanlar kullandıkları şampuanlara dikkat etmeli ve saçlara zarar verebilecek uygulamalardan kaçınmalıdır.

Kepeklenme nasıl önlenir?

Kepeklenmeyi önlemek için eczanelerde satılan medikal şampuanları tercih edebilirsiniz. Kepeklenme tek yıkamada büyük ölçüde azalacaktır. Kortizon içeren saç losyonları uygulayabilirsiniz. Saçlı deriyi onaracak ve kepeklenmeyi giderecektir. Saç derisi için için doğal besleyici losyonları uygulayabilirsiniz. Saçlarınız yıkamadan 1 saat önce saç besleyici losyonları uygulayın ve 1 saat sonra yıkayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740