Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı

Safra kesesi karaciğerin bir parçası olarak bilinen küçük bir organdır. Safra kesesinin görevi , salgıladığı madde ile sindirimi zor olan besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Safra kesesi aynı zamanda karaciğerde biriken zararlı toksinlerin sindirim yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Besinlerden aldığımız vitaminlerin vücuda sindirilmesini sağlar. Safra kesesi karaciğerin ürettiği salgıyı bağırsaklara boşaltarak bir nebze aracı görevi görür. Açlık anında kanaldaki safrayı içerisinde depolayarak mideye besin akışı gerçekleştiğinde bunları on iki parmak bağırsağına boşaltır. Karaciğer bazı durumlarda safra kesesine ihtiyaç duymadan kendi kanalından safrayı bağırsaklara boşaltabilir.

Safra kesesinde neden taş oluşur?

Safra kesesinde taş oluşumunun en büyük sebebi yağlanmadır. Vücuda çok fazla zararlı madde alındığında karaciğerden safra kesesine geçen bu maddeler yoğunlaşarak safra kesesine çöker. İlk başlarda çamur olarak görülen bu maddeler daha sonra taş şeklinde görülmektedir.

Safra kesesinde taş oluşumu çoğunlukla genetiktir. Aile bireylerinde görülen safra kesesi taşlarının, çocuklarında da görülme ihtimali yüksektir.

Safra kesesinde oluşan taşın kanalları tıkaması halinde tıkanma sarılığı oluşur. Safra kesesi kanallarının tıkanması karaciğerden gelen safranın bağırsaklara ulaşmasını önler. Karaciğerde üretilen salgının safra kesesi tarafından boşaltılamaması halinde karaciğerde basınç artar. Karaciğerde basınç artınca kanı sağlıklı bir şekilde temizleyemez. Temizlenmeyen kanda bilirubin maddesi artar ve karaciğer tıkanma sarılığı oluşur.

Safra kesesi taşı belirtileri

Safra kesesi taşının en önemli belirtisi ağır yemekler sonrasında karaciğer kısmında ve sırtta ağrı oluşmasıdır. Çok fazla yağlı yemek tüketmek safra taşının daha fazla büyümesini sağlar. Safra kesesi taşının sırta vurduğu ağrı bütün sırt bölgesini kapsayabilir. Safra kanalından düşen küçük taşlar şiddetli ağrıya neden olabilmekte ve safra kesesi iltihabı (kolesistit) oluşabilmektedir.

Safra kesesi taşı nasıl teşhis edilir?

Safra kesesi taşı çekilen ultrason sonrasında tespit edilir. Günümüzdeki ultrason cihazları safra kesesi taşının boyutunu ve hatta ağırlığını belirleyebilmektedir.

Safra kesesi taşı tedavisi

Safra kesesinde taş oluşumundan sonra artık safra kesesi alınmaktan başka çaresi yoktur. Yapılan cerrahi işlemler ile safra kesesi komple alınmaktadır. Karın bölgesine atılan 3 ufak kesi ile kapalı ameliyat yapılabiliyor. Birde göbek deliğinden yapılan cerrahi operasyon ile alınabilmektedir. Göbek deliğine küçük bir kesi atılarak safra kesesi alınabiliyor. Bu sayede karın bölgesinde iz kalmıyor.

Safra kesesi olmadığında ne olur?

Safra kesesinin olmayışı kişide hazımsızlık yapabilir. Karaciğerin ürettiği safra yinede bağırsaklara akar.  Safra kesesi bu akışı kontrol eden bir organdır. Besinlerin vücuda girmesi ile safra kesesinden biriken salgı birden bağırsaklara boşaltılır ve sindirim kolaylaşır. Safra kesesinin olmayışı karaciğerin ürettiği salgının açken veya tokken sürekli olarak bağırsaklara akması  demektir. Böylece beslenme zamanında ihtiyaç duyulan salgı daha az gelir ve sindirim biraz daha zorlaşır. Safra kesesi olmayan kişiler özellikle ağır yemeklerden kaçınmalıdır. Çok aşırı yağlı besinler tüketmek sindirimi zorlayabilir ve hazımsızlık yapabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740