Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

SAĞLIKLI YAŞAMAK

Sağlık, kişinin bedenen ve ruhen kendini iyi hissetmesi durumudur. Sağlıklı yaşam için bazı kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve yeterli sağlık bilgisine sahip olmak gerekir. Kulaktan duyma bilgiler ile sağlıklı yaşam elde etmek sonra derece yanlıştır. Sağlıklı yaşamak bilgiye, davranışlara, alışkanlıklara ve kurallara dayalı yaşamaktır.

Sağlıklı yaşamak ve sağlığımızın koruyucusu olmak için ilk olarak eğitim ve öğretim ele alınmalıdır. Örneğin çocuğumuzu sağlıklı yetiştirmenin yanında ona sağlıklı ve doğru bilgiler vererek onun ileride daha sağlıklı bir hayat yaşamasını sağlayabiliriz.

Çocuklara ilk öğretilmesi gereken en önemli sağlık bilgisi elleri nasıl yıkayacağıdır. Bilindiği gibi bir çok hastalık ellerdeki bakteri ve diğer mikroplardan vücuda alınır. Çünkü eller zararlı mikroorganizma barındırmak için elverişlidir. Daha sonra çocuğunuza sırasıyla sağlıklı yaşam için yapması gereken diğer unsurlardan bahsedebilirsiniz.

Sağlıklı yaşamak için yapılması gereken davranışlar

Dengeli ve düzenli beslenmek

Sağlıklı yaşamak için en önemlisi ve en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri dengeli ve düzenli beslenmektir. Sağlıksız yiyecek ve içecekler sağlığımızı birden etkilemese de uzun vadede bir çok sağlık problemleri yaşatabilir. Dengeli ve düzenli beslenmek sadece yediğimiz besinlerin miktarı ve zamanıyla değil, ne yediğimizle de alakalıdır. İçinde bulunduğumuz zamanda sağlıklı ve doğal beslenmek neredeyse imkansız. Paketlenmiş ve uzun ömürlü gıdalar insan sağlığını uzun vadede olumsuz yönde etkilemektedir. Ancak yinede bilinçli ve dikkatli bir tüketici olmak çok önemlidir.

saglikli-yasam

Egzersiz ve spor

Sağlıklı yaşam için yapılması gereken ve hatta alışkanlık haline getirilmesi gereken önemli unsurlardan biri de egzersiz ve spordur. Günün her saatinde zaman gözetmeksizin spor yapmalı ve sağlıklı yaşamın adımlarını atmalıyız.

Spor ve egzersiz yapan vücut sadece beden sağlığı değil, ruh sağlığını da elde etmiş olur. Güne spor ile başlayan vücut, gün içerisinde daha zinde ve dinç olabilir. Spor yapmak vücudumuzdaki tüm organların işleyişini olumlu yönde etkiler.

Uyku düzeni

Sağlıklı yaşam için yapılması gereken davranışlardan ve alışkanlıklardan biride düzenli uyumaktır. Düzenli uyku kişinin düzenli bir hayatının olması ve sağlıklı yaşaması için atılması gereken adımlardan biridir. Yetişkinlerde günlük uyku saati ortalama 7-8 saat olarak belirlenmiştir.

saglikli-yasamak

Sağlıklı yaşamı etkileyen bazı faktörler

Sigara

Sigara, bilindiği gibi sağlıklı yaşamı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Sigara içen kişilerin çoğu sigaradan uzaklaşmak ister, ancak bir çok kişi başarılı olamaz. Sigara içenlerin birçoğunun sigarayı bırakmak istemesinin nedeni yavaş yavaş gelişmekte olan sağlık problemleridir.

Sigara içmek; yorgunluk, huzursuzluk, koku ve tat alamama, ağız kokusu ve nefes darlığı başta olmak üzere bir çok sağlık problemi ile karşı karşıya bırakır. Ayrıca uzun vadede damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere bir çok kronik hastalığa neden olabilmektedir. Bu nedenle sigaradan kurtulmak için gereken adımların atılması gerekir.

sigara

Alkol

Alkol yaşam kalitesini etkileyen ve vücudun çeşitli organlarında kronik rahatsızlıklara neden olan zararlı bir maddedir. Alkol kullanan kişilerde beyin fonksiyonları zayıflar ve kişi vücuduna hükmedemez. Alkol vücuda alındığından itibaren vücut hızlı bir şekilde alkollü dışarı atmak için normalden daha fazla enerji tüketir. Bu enerji sarfiyatı sonucunda vücut halsiz ve yorgun düşer. Bunlar alkolün anlık etkileridir. Bunların dışında uzun vadede vücudunuza ne gibi zararları olacağını düşünerek alkolden uzaklaşıp sağlıklı yaşama merhaba demelisiniz.

Vücut ağırlığı

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kişinin ideal kilosu oldukça önemlidir. Fazla kilonun kişiye bir faydası bulunmaz. Boyunuza göre en ideal kilo ortalamasında kalmanız size daha kaliteli ve sağlıklı yaşamın kapılarını açacaktır. İdeal kilonuzu öğrenmek için anasayfamızdan vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız? (26 Yorum)

 1. Ben daha önceleri hiç spor yapmazdım üşenirdim ne olduysa bende bir spor aşkı başladı, spordan sonra hayatınızda inanılmaz değişiklikler oluyor daha zinde oluyorsunuz sağlığınızın daha iyi olduğunu hissedebiliyorsunuz en önemlisi muhteşem bir duruşunuz oluyor spor yapmayan herkese tavsiyem geç kamadan hemen başlayın hayatınızda çok şeyler değişecek.

 2. Sağlığımı korumak için ben detoks yapıyorum mesela, yeşil sebze ve meyveleri karıştırıp her akşam yatarken içiyorum sabah daha dinç ve enerjik uyanıyorsun.

 3. En önemlisi sağlık gerçekten insan sağlığını kaybedince anlıyor diğer bütün işlerin boş olduğunu. hastalıktan önce sağlığın kıymetini bilmek lazım.

 4. sağlıklı olmak için az yiyin az yemek yiyyen kişi ne kilo alır nede hasta olur bence sağlık için en önemlisi az ymek

 5. sağlıklı yaşamak için tek bir çare var stresten uzak durmak ama stresten nasıl uzak durulur bilen varsa söylesin.

 6. eski insanlar neden sağlıklıydı biliyormusunuz çünkü o zamanlarda yiyeceklerini herkes kendisi üretiyordu şimdiki gibi ne olduğu belirsiz yiyecekler yemiyorlardı.

 7. Bu zamanda sağlıklı olmak için çok çaba göstermek lazım, örneğin spor yapmak sağlıklı olmak demektir vücuttaki zararlı toksinleri atar, zinde olursunuz, kilo verirsiniz vs kısacası sağlık ve spor birbiri ile ilişkilidir.

 8. sağlıklı yaşam için yapılması gerekenlerin en başında beslenme düzeni ve spor

 9. Sağlığı sadece bedenin sağlığından ibaret sayanlar sayanlar, asıl sağlık ruh sağlığıdır.

 10. her şeyin başı sağlık, sağlıklı olmanın yolu stressiz bir yaşamdan geçer sağlığı korumak için bunlar yeterli değil

 11. sağlığı korumak için kimyasallardan uzak durun doğal gıdalara yönelin

 12. Sağlık en büyük zenginliktir şu dünya işlerinden sağlığımıza vakit ayırmaıyoruz önümze geleni yiyoruz içiyoruz sonra da ahlar vahlar ama iş işten geçiyor.

 13. nasıl sağlıklı yaşayabiliriz ne yediğimizi bilmiyoruz

 14. ben artık herşeyi koyverdim hiç dikkat etmiyorum bakalım böyle ne olacak dikkat ettiğim zaman sürekli hastayım

 15. dünya sağlıklı olana güzel o yüzden sağlınıza dikkat ediniz 😉

 16. biraz kilo verebilsek sağlıklı olacağız ama kilo vermek ne kadar zor 🙁

 17. bu devirde sağlık korumak çok zor ne yediğimiz belli ne içtiğimiz hava kirliliği desen almış başını gidiyor özellikle şehirlerde sağlıklı olmak imkansız

 18. sağlığı korumakla uğraşmayın stresten uzaklaşın yeter herşeyin başı stres kardeşim

 19. sağlıklı yaşamak için genetik yapı çok önemli
  bi yanda bakıyorsun adam çok kötü besleniyo her türlü kötü alışkanlı var ama sağlıklı
  diğer yanda bakıyorsun sağlığına çok dikkat eden kişilerde her türlü hastalık var

 20. Sağlıklı yaşamak hakkında bilinmesi gerekenlerden en önemlilerini sıralamışsınız teşekkürler

 21. biz ne kadar sağlığımızı korumak için dikkat etsekte çevre kirliliği ve hava kirliliği insan sağlığını mahvediyor

 22. sağlığı korumak için bunlar yeter düzenli yemek, spor daha ne olsun

 23. Bunların hiçbirini uygulayan yok herkes bu dünyada günlük yaşıyor ondan sonrada hasta olunca isyan ediyor SAĞLIĞINA DİKKAT ETMİYORSAN HASTALANDIĞINDA ŞİKAYET ETMEYECEKSİN

 24. sağlığı korumak için sigaradan uzak kalmak bence yeterli

 25. bence sağlıklı olmak zayıf olmaktır zayıf kimseler bildiğim kadarıyla hasta olmuyor ve sağlıklı oluyorlar


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740