Sağlıkla İlgili Bilinen Yaygın Yanlışlar

Sağlıkla İlgili Bilinen Yaygın Yanlışlar

Tıp alanında pek çok kavram halk arasında doğru anlamıyla kullanılmamaktadır. Yeri geldiğinde bir ilaç, hekimlik kuralları ya da bir hastalık toplum tarafından aslından sapmış ya da doğru anlaşılmamış şekilde algılanmaktadır.

Aşı karşıtlığı bu durumun vardığı son noktalardan birisidir. Toplumsal yaşamı da tehdit eder hale gelen bu durum bizzat uzmanlar tarafından incelenmesi gereken bir başlık olarak önümüzde duruyor.

Tıpta Doğru Bilinerek Yapılan Hatalı Uygulamalar

Bir insan yaşamının olabildiğince uzun sürmesini ister elbette. Ancak bunun yanında uzun sürmesini istediği bu yaşamın keyifli ve dolu dolu bir nitelik taşımasını da ister. Bunun en önemli koşullarından birisi ise fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak iyilik halidir.

Bütün bunları düşündüğümüzde bir insanın istediği hayatı yaşayabilmesinin en önemli koşullarından birisi de vücudunun işleyişini bozacak alışkanlıklardan, uygulamalardan ve davranışlardan kaçınmasıdır. Bunu yapmak sanıldığı kadar zor bir eylem değildir. Ancak televizyon, gazete, sosyal medya gibi mecralarda alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yorumlar genellikle insanları doğru olmayan yollara yönlendirmekte ve bu yüzden de bir çok insanın vücut işleyişi bozulmaktadır.

Bu uygulamalar genellikle doğru bilinerek yapılmaktadır. Bunlardan en sık karşımıza çıkan örneklerden birisi akşam yenilen yemeğin yağa dönüşerek kilo aldıracağı inancıdır. Bu büyük bir hatadır. İnsanların akşam 20:00’dan sonra vücuduna aldığı gıdalar direkt olarak yağa dönüşmez. Ancak genelde bu saatte yemek yiyenler yağlı ve ağır gıdalar tercih ettikleri için yedikleri kendilerine fazla kilo olarak dönmektedir.

Bir başka doğru bilinen ancak hatalı olan uygulama ise aç kalmanın ya da az yemenin mideyi küçülteceğine olan inançtır. Bu inanç kesinlikle doğru değildir. Verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı üzere tıp üzerine toplumda bilinen hatalı inanışlar özellikle yeme alışkanlıkları üzerinedir. Sağlık alanında yaygın olarak görülen yanlış bilgiler böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda milyonlarca insanın yaşamını tehdit edebilir.

Aşı Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Son günlerde ülkemizde süren tartışmalardan birisi de aşı üzerinedir. Toplumda çok sık karşılaşılan bilgi kirliliği nedeniyle on binlerce insanın çocuğuna aşı yaptırmadığı gözlenmektedir. Bu toplumsal yaşamı kötü yönde etkileyen bir bulgudur. Çünkü bu durum yüzünden örneğin kızamık aşısı yaptırmış bir çocuk korunmuş olmayacak. Aşı olmamış ve kızamık hastalığına yakalanmış bir çocuk potansiyel olarak toplumu tehdit eder hale gelecek. Aşı hakkında karşımıza çıkan hatalı inanışlar yıllar içerisinde milyonlarca insanın hayatını, pek çok devletin mali harcamalarını kötü yönde etkileyecek bir seviyeye ulaşabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sağlıkla İlgili Bilinen Yaygın Yanlışlar (1 Yorum)

  1. Sağlıkla ilgili bilinen en büyük yanlış bir arkadaş tavsiyesi ile kullanılan ilaçlardır. Sağlık beklerken mazallah sağlığını yitirebilir insanlar. Bu konu hakkında halkın bilinçlendirilmesi gerek, ve sizin gibi insanların sağlığı için mücadele eden kişilere çok iş düşüyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740