Sağlıklı Bir Bebek Yetiştirmek

Sağlıklı Bir Bebek Yetiştirmek

Yeni anne ve baba olmuş kişiler, özellikle de ilk bebekleriyse, üzerine biraz fazla titreme eğiliminde olmakta, endişeli ruh halleri hem bebeğe, hem etrafındakilere yansımaktadır. Sağlıklı bir şekilde bebek yetiştirmek isteyen ebeveynlerin, öncelikle kaygılı ruh hallerinden kurtularak sakin ve soğukkanlı olmaları, gerekmektedir.

Bebeğin İlk Aylarında Bakımı

Bebekler, doğdukları ilk aylarda sık sık sağlık kontrollerine götürülmeli, herhangi bir olumsuz durum olup olmadığı öğrenilmelidir. Annelerin bebeklerini büyütürken, ilk iki yıl anne sütü ile beslenmelerinin, bebek yetiştirme sürecindeki en doğru yaklaşım olduğu bilinmekte, bu sebeple yeni doğmuş bebeklerin, anne sütünün çabuk hazmedilmesi sebebiyle sık sık emzirilmesi beklenmektedir. Ancak, sütü yetersiz gelen annelerin, bebeklerin besinsiz/ susuz kalmaması için hazır formül mamalardan kullanmalarının herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Yaz aylarında dünyaya gelen bebeklerin, sık sık yıkanması, cilt sağlığı açısından önemli olup, pişiklerin ve kızarıklıkların oluşmasını engelleyecektir. Eğer kolik/ reflüsü olan ya da başka bir huzursuzluğa sebep olacak hastalığa sahip bir bebekse,  bebeğin sağlığına ekstra özen göstermek gerekecektir.

Reflü ile doğan bebeklerin sayısındaki artış göz önünde bulundurulduğunda, bebeğin başını yüksekte tutacak ve midesindeki gıdanın yemek borusuna yürümesini engelleyecek yastıklar üretilmektedir. Yine kolik bebekler için mekanik sesler çıkaran uyku arkadaşları bir çözüm olabilmektedir.

Bebeğin sık sık hava almak için dışarı, oksijenin bol olduğu parklara, bahçelere çıkarılması, hem gelişiminin olumlu yönde seyretmesini, hem de uykularının daha rahat olmasını, bu da dolaylı olarak, anne ve babaya dinlenecek bir zaman dilimi kalmasını sağlamaktadır.

Çevresel Destek

Anne ve babalar, bebekleri doğduğu zaman her şeyi kendilerinin yapabileceği gibi bir yanılgıya düşmektedirler. Çoğu anne/ baba, fiziksel olarak bebeğin bakımında yeterli olsalar da, bir süre sonra yorgunluk, bıkkınlık ve tükenmişlik ağır basmakta, bu da anne ve babanın ruh halinde olumsuz dalgalanmalara sebep olmakta ve sağlıklı bir şekilde bebek yetiştirmenin önündeki en büyük engel olarak durmaktadır.

blank

Anne ve babanın, bebeğin bakımında zaman zaman destek alacakları aile büyükleri bulunması, anne ve babanın desteği geri çevirmeden, minnetle kabul etmesi, bu değerli anları da kendilerine, birbirlerine ve evliliklerine ayırarak, rahatlamak için fırsatları değerlendirmesi gerekmektedir.

Ancak, ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı ebeveynler, sağlıklı bebekler yetiştirebilirler ve bebeklerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilirler. Bu sebeple, bebeğin bakımında çevreden destek istemek bir zayıflık ve yetersizlik belirtisi olarak görülmemeli, imkân varsa bütün fırsatlar değerlendirilerek, ilk zor ayların en az stresle atlatılmaya çalışılması sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sağlıklı Bir Bebek Yetiştirmek (2 Yorum)

  1. bebekler için ilgi alaka herşeydir, ancak çok fazla ilgi hem bebeğe hemde anneye zarar verir herşey dozunda.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740