Sağlıklı bir cilt için neler yapılmalı

saglikli-bir-cilt-icin

Cilt sağlığı

İnsan vücudunu dış etkenlere karşı koruyan, çevre ile haberleşmeyi sağlayan, algılayan ve beden sağlığını yansıtan insanın en büyük organıdır. Cilt sağlığı insan sağlığını göstermektedir. Sağlıklı bir deriye sahip olan kişilerin genel olarak sağlıklı olduğu söylenebilir.

Cildimiz çeşitli hastalıklar, çevre kirliliği, kötü beslenme, zararlı güneş ışınları, alkol ve sigara gibi faktörlerle etkilenebilir. Bu bu faktörler cilt kanseri riskini de tetiklemektedir. Cilt sağlığı ve bakımı son son zamanlarda oldukça popüler bir duruma gelmiştir. Ancak cilt sağlığı için sağlıksız olan kremler, losyonlar ve benzeri malzemeler cilde sürüldüğünde sağlık yerine daha çok hastalığa neden olmaktadır.

Cilt sağlığı için alınması gereken bazı önlemler

Temizlik

Cildin korunması için alınabilecek önlemlerden biri temizliktir. Cilt kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahiptir. Ancak kendi yapacağı temizlik cildi ölü hücrelerden arındırır ve cildin havalanmasını sağlar. Cilt için yapılacak en iyi temizlik suyla fiziksel olarak temizlemektir. Sabunlar, deterjanlar ve benzeri maddeler kimyasal temizlik sağlar. Cilt temizliğinde en çok kullanılan madde sabundur ve ardından tonikler ve diğer temizleyiciler gelir. Cilt temizleme işleminde aşırıya kaçılmaması önemlidir. Aşırı cilt temizliğinde deride bulunan koruyucu ajanlar zarar görmektedir. Böylece ciltte kuruluk ve solgunluk belirtileri görülebilir.

Çok sıcak su cildi tahriş eder. Ayrıca sıcak su ile birlikte kimyasal sabunlar, lif ve kese kullanılarak yapılan temizlikler cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Cilt temizliği yaparken suyun belirli sıcaklıkta olması lif ve kesenin çok fazla bastırılmadan nazikçe kullanılması gerekmektedir.

Nemlendirme

Cildin en üst tabakasının onda biri sudur. Bu su oranının azalması ciltte kuruluğu ve çatlaklığına neden olmaktadır. Cildin en üst tabakası damar yoluyla beslenemez, sızma yolu ile beslenir. Cildin kurumasına neden olan etkenler aşırı sıcak su, tahriş edici lifler, aşırı güneşlenme, deterjanlar, kuru hava, rüzgarlı hava, vücutta oluşan sıvı kaybı ve yeterince su tüketmemek cildin tahriş olmasına neden olur.

Doğal ve dengeli beslenme

Doğal ve dengeli beslenme tüm vücut sağlığında olduğu gibi cilt sağlığında da gerekli olan ve alınması gereken önlemlerden biridir. Yeşil yapraklı sebzelerden ve cilt için faydalı olan sebze ve meyvelerden yeterince tüketmek önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenmek cildi zararlı dış etkenlere karşı koruyacaktır.

Güneşten korunma

Cildin yaşlanmasında neden olan en önemli etkenlerden biri de zararlı güneş ışınlarıdır. Ayrıca cilt kanserinin en önemli nedenlerinden biridir. Zararlı güneş ışınları ciltte bulunan protein, elastik yapı ve cildin hassasiyetini arttırdığı bilinmektedir. Güneşten korunmak için en önemli yöntem fiziksel korumadır. Örtü, şemsiye ve gün ortasında direkt gün ışığına maruz kalmamak en iyi korunma şeklidir. Bir diğer güneşten korunma şekli ise yardımcı maddeler kullanmaktır. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan losyon ve kremler kullanılabilir.

Stres

Çağımızın hastalığı olarak bilinen stres bütün vücudumuzu etkilediği gibi cilt sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Stresten ve stresli bir hayattan kurtulmak için gerekli önlemler alınmalıdır. Günümüz hayat tarzı stresi büyük oranda arttırmaktadır. Özellikle iş hayatında yaşanan stresler ve gürültülü şehir hayatı insanı stresli bir yaşama mahkum etmektedir. Stresten olabildiğince uzak kalmalı ve kendimize daha iyi bir yaşam tarzı seçmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sağlıklı bir cilt için neler yapılmalı (1 Yorum)

  1. Sağlıklı bir cilt için hiç bir kozmetik ürünü kullanmamak lazım. Çünkü orjinal olmayan çok fazla cilt kremi, cilt losyonu vs var. Bunların hiçbiri sağlıklı bir cilt oluşumunu sağlayamaz, hatta ciddi zarar verebilir.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740