Sağlıklı bir uyku için yapılması gerekenler

Sağlıklı bir uyku için ne yapılması gerekir?

Uyku, insan vücudunun ve vücut metabolizmasının en önemli ihtiyaçlarından biridir. Düzenli uyku uyumak gün içinde daha aktif durumda bulunmayı etkileyebilir. Düzenli uyku uyuyamayan kişiler hayat kalitesi anlamında, yaşam zevkleri daha düşüktür. Düzenli uyku uymayanlar, başta bağışıklık sisteminin düşmesi ile birlikte birçok hastalığa yakalanabilirler. Ayrıca yorgunluk ve halsizliğin belirti göstermesi kaçınılmazdır. Düzenli uyku uyumak hem ruh sağlığı hem de beden sağlığı için çok önemlidir. Düzenli uyku uyumak için yapılması gereken bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Sağlıklı ve düzenli bir uyku için yapılması gerekenler

Sağlıklı ve düzenli uyku uyumak için yapılması gerekenlerin en başında uyku saatlerine özen göstermektir. Aynı saatte uyunmalı ve aynı saatte uyanılmalıdır. Uyandığında ise yataktan hemen kalkılmalıdır. Gözlerinizi açtığınızda yatakta kalmak kişide daha çok uyku hali yapabilir ve uyku düzenini bozabilir.

Düzenli uyku uyuyan kişiler bir saatlik öğlen uykusuna yatabilirler. Sabah erken kalktıktan sonra 1 saatlik öğlen uykusu kişiye çok iyi gelecektir. Öğleden sonra vücutta oluşan yorgunluğu azaltacaktır.

Uyumak için kişi kendini zorlamamalı ve uykusu gelince yatağa yatmalıdır.

Yatak odası uyumaya müsait olmalı ve sadece uyuma odası olarak kullanılmalıdır.

Sağlıklı uyku uyumak için akşam saatlerinde alkol, kafein, çay ve sigara gibi zararlı maddeler aşırı derecede kullanılmamalıdır.

Sağlıklı uyku uyumak ve sabahları daha dinç kalkmak için gece yatarken yemek yenmemelidir. Ayrıca çok aç iken yatağa girilmemelidir.

Yatak odasının ısısı 20 ile 25 derece arasında olmalıdır. Ayrıca ışık seviyesi karanlığa yakın seviyede olmalıdır.

Bir evde yatak odası tercih yaparken gürültüsü en az olan oda tercih edilmelidir.

Sağlıklı bir uyku için ve gece düzenli uyuyabilmek için Gündüz uykularından (Öğlen 1 saatlik uyku hariç) olabildiğince uzak durulmalıdır.

Uykudan en az iki saat öncesine kadar egzersiz ve spor yapılmamalıdır.

Akşam yemekleri çok ağır olmamalı ve akşam saatlerinde aşırı sıvı alınmamalıdır. Akşam saatlerinde aşırı sıvı tüketmek gece tuvalet ihtiyacını neden olarak uykuyu böler ve sağlıklı uyumayı etkiler.

Mümkünse uyumadan önce ılık duş alınmalıdır. Uyumadan önce ılık duş almak vücudu rahatlatır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Böylece sağlıklı bir uykuya geçilebilir.

Gece uyurken bir bardak ılık süt içmek uykuya dalmayı kolaylaştırır ve uykuda dinlemeyi sağlar.

Uyumadan önce kitap okumak uykuyu kolaylaştırmaktadır. Ayrıca uyumadan önce bazı gevşeme tekniklerinin uygulanması uykuya dalmayı kolaylaştırır ve sağlıklı uyku uyumayı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740