Sağlıklı dişler için ne yapılmalı?

Sağlıklı Dişler İçin Öneriler

 

Dişler vücudumuzun en önemli ve hassas organlarından birisidir. Öyle sağlam durduklarına bakmayın bir kere çürüdüklerinde başınıza çok iş açabilirler. Sağlıklı Dişler deyince aslında birçoğunuzun bildiği fakat uygulamadığı kurallardan oluşuyor ancak diş sağlığı ihmale gelmez. Günlük ağız bakımınıza dikkat ederek uzun süre sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

 

 

Doğru Gıda Tüketimi

 

 

Sağlıklı beslenmek tüm vücudumuz için önemli bir kriter olmakla birlikte diş sağlığı için de vazgeçilmez kurallardan birisi. Doğru Gıda Tüketimi dediğimizde özellikle dişlerimize faydalı olan besinlerden elma, armut, kereviz, havuç gibi meyve ve sebzeler içeriklerindeki doğal lifler sayesinde dişleri bakterilerden temizlerken, süt, yoğurt, kefir gibi gıdalar ise kalsiyum desteği vererek güçlü kalmalarını sağlar.

 

 

Düzenli Diş Fırçalama

 

 

Dişleri doğru bir şekilde fırçalamak için yapılacak şeylerin başında belirli bir süre fırçalamak ve dairesel hareketlerle ve alttan uca doğru fırçalamak gelir. Tüm diş yüzeylerinin iyice temizlenmesine dikkat ediniz. Düzenli Diş Fırçalama alışkanlığı kazanmak küçük yaşlarda başladığı için çocuklarınıza bu konuda eğitim vererek düzenli diş fırçalama alışkanlığı edinmeleri için motive etmelisiniz.

Doğru Fırça Seçimi

 

 

Diş fırçalamak kadar önemli bir diğer husus ise Doğru Fırça Seçimi olarak bilinir. Yumuşak diş fırçalarının küçük başlıklı olanları plakları temizlediği için en iyi seçim olabilir. Pilli diş fırçaları bu konuda oldukça başarılı bir tasarıma ve kullanım rahatlığına sahip ürünlerdir.

 

Diş İpi Kullanımı

 

 

Dişlerinizi ne kadar düzenli ve iyi fırçalasanız bile fırçanın ulaşamadığı yerler olacaktır. Düzenli fırçalama sonrasında bile diş fırçanızın ulaşamadığı diş aralarında kalan besin artıklarını ve plakları temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır. Diş İpi Kullanımı konusunda bir uzmandan bilgi almanız ve doğru kullanım sağlamanız diş sağlığınız için önemlidir.

 

Ağız Gargarası

 

Dişlerin temizliğinden emin olduktan sonra kalan ağız yüzeyinin temizliği için Ağız Gargarası kullanmak oldukça faydalı bir alışkanlık olacaktır. Dişler dışında kalan ağız yüzeyleri olan yanaklar ve dilin temizliğinde bakteri plakları konusunda etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız gargarası günlük diş bakımının vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Etkin bir ağız ve diş sağlığı adına diş fırçası, diş ipi ve ağız gargarası birlikte kullanılmalıdır,

 

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Diş Beyazlatma Zararlı Mı? başlıklı makalemizde Diş beyazlatma, Diş beyazlatma yöntemleri ve kalıcı diş beyazlatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın