Sağlıklı İnsanlarda Oluşan Cilt Sağlığı Problemleri

Cilt Sağlığı Problemleri

Son derece sağlıklı, hiçbir hastalığı bulunmayan, kan değerleri standart değerler arasında olan bireylerde de cilt sorunları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle cilt üzerinde gördüğümüz bu sorunlar estetik açıdan oldukça rahatsız edicidir.

Cilt sağlığı problemleri kendini irinli sivilce, kabarma, soyulma, kaşıntı, yanma, acı, yaralar, küçük şişkinlikler ve siyah noktalar olarak gösterebilmektedir. Bu rahatsızlıkların en büyük sebebi strestir. Bununla birlikte güneşe fazla maruz kalmak, kirli hava, kötü alışkanlıklar, beslenme şekli ve makyaj malzemeleri de neden olarak gösterilmektedir.

Göz Altı Morlukları

Gözaltı derisi vücudun en ince ve zayıf derisi olduğu için bu bölgede kılcal damarlar belirgin hale gelebilmektedir. Bireylerde gözaltı morluklarının bir çok sebebi olabilmektedir ama ilk nedeninin genetik faktörler olduğu düşünülmektedir. Uykusuzluk, stres, yanlış güneşlenme, dengesiz ve sağlıksız beslenme, alerjik hastalıklar ve yüksek tansiyon gözaltı morluklarını artıran faktörlerin arasındadır.

Kırışıklıklar

Ciltte oluşan kırışıklıklar yaşın ilerlemesiyle birlikte daha da görünür hale gelir. Fakat bazı yapılan yanlışlıklar bu kırışıklıkların artmasına sebep olabilmektedir. Örneğin; güneşten korunmak çok önemlidir.

Gerdan, boyun, yüz ve ellerde özellikle kırışıklıkların oluşmasına sebep olduğu için koruyucu kremleri bu bölgelerde ihmal etmemek gerekmektedir. C vitamini cildin elastikiyetini koruduğu için tüketimi oldukça önemlidir. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan su miktarının tüketimi de kırışıklıklara karşı savaşmada en etkili yöntemlerden biridir.

Küçük Kabarcıklar

Özellikle kollarda ve göz çevrelerinde karşılaştığımız sivilceye benzer bu minik kabarcıklar bir cilt problemidir. Yeterli miktarda çinko, A vitamini ve yağ asitleri alınmadığında ortaya çıkar. Omega-3 tüketimi bu kabarcıkları bitirmek için önemlidir.

Fasulye, kabak çekirdeği ve keten tohumu çinko bakımından zengin besinlerdir. Tatlı patates ve koyu yeşil yapraklı sebzeler A vitamini açısından zengindir. Fakat koyu yeşil yapraklı sebzeleri kan sulandırıcı ilaç kullananların tüketmesi önerilmemektedir.

Dudak Çatlaması

Kuru ve çatlak dudaklar hem size acı verebilir hem de estetik açıdan kötü görünmektedir. Soğuk havalar, alerjik reaksiyonlar, sigara, dudakları aşırı yalamak, güneşe fazla maruz kalmak  veya susuzlukla bağlantısı olabilir.

Fakat sebebi B3 vitamininden yetersiz beslenme ve çinko yetersizliği olabilir. B3 ve çinko hayvansal ürünlerde yüksek oranda bulunmaktadır. Nohut ve kabak çekirdeği çinkodan zengin, yer fıstığı ve badem de B3 bakımından zengindir.

Akne ve Sivilce Oluşumu

Ciltte bulunan sivilcelerin sebepsiz artışı çoğunlukla yediğimiz besinlerden kaynaklıdır. Beyaz un, şeker ve işlenmiş paketli gıdalardan uzak durulduğu zaman sivilcelerin ciddi oranda azaldığı görülmektedir. Aynı zamanda kullanılan makyaj malzemeleri sebebiyle cildin hava almasının önlenmesi de akne ve sivilce oluşumunu artırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740