Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

SAĞLIKLI KİLO VERME

 

Fazla kilolar kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır. Fazla kilolu insanlarda çeşitli hastalıklar , hareket kısıtlılığı ve çabuk yorulma gibi olumsuz etkiler görülür. Kilo vermek için diyet yaparken aç kalmaları , kişiye bıkkınlık verir. Aç kalmadan da düzenli beslenerek ve egzersiz yaparak kilo verilebilir.

Fazla kiloların sebepleri arasında genetik yatkınlık , tiroid bezinin yavaş çalışması , aşırı iştah , hareketsizlik , düzensiz beslenme , fast food tüketimi , ruhsal bozukluklar ve çeşitli hastalıklar kilo almaya etkendir. Genetik olarak kilo almaya yatkın olan kişiler beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Kilo almaya yatkın olan vücut , besinleri anında depolar ve kilo alımı gerçekleşir. Bunun önüne geçmek için düzenli beslenme ve egzersiz yapmak gerekir.

Tiroid bezleri yavaş çalışan kişilerde yorgunluk belirtileri ve kilo alma gibi olumsuz etkiler görülür. Tiroid hastalığı bulunanlar vücuttaki tiroid hormonu seviyesini sürekli kontrol ettirmeli ve ilaçlar sayesinde düzende tutmalıdır. Tiroid için kullanılan ilaçlar , günlük olarak düzenli bir şekilde alınmalıdır. Aksi halde kilo verme zorlaşır  ve kilo alma başlar. Tiroid bezi yetersiz çalışan kişiler kilo veremez diye bir şey yoktur. Tiroid hormonu dengede tutulduğu takdirde , beslenme ve egzersiz düzenli olması halinde kilo verilebilir.

Bayanların bünyesi kilo almaya çok yatkındır. Geçirilen zor dönemler , doğum , adet dönemi , menopoz ve çeşitli kadın hastalıkları hormon dengesini bozarak vücutta kilo alımı gerçekleşir.

Dengesiz ve düzensiz beslenen kişilerde kilo alımı kaçınılmazdır. Yediğimiz besinleri büyük parçalar halinde yutmak hazımsızlığa ve kilo alımına neden olur. Bu yüzden yemek yerken acele edilmemeli ve besinler yeterince çiğnenip yutulmalıdır. Hızlı yeme alışkanlığı giderilmeli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Hazır yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle ekmek arası atıştırmalar ve  kalori seviyesi yüksek olan besinler  tercih edilmemelidir. Yemeklerde siyah ekmek tercih edilmeli fazla şeker ve tuzdan uzak durulmalıdır.

Çok yemenin vücudumuza hiçbir faydası yoktur. Çok yeme alışkanlığı giderilmeli ve yerine düzenli beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır. Beslenme düzene girdiği anda vücudunuzda rahatlama , mide ve bağırsak hareketlerinde düzelme ve dinçlik kazanacaksınız. Bu sayede düzenli olarak egzersiz yapabilecek ve kendinizi seveceksiniz.

Kilo vermenin formülü düzenli beslenme + egzersiz = kilo vermek. Kilo vermek için diyet yapılmasına gerek yoktur. Diyetisyenlerin diyet uygulamasında asıl neden kişide beslenme düzenini sağlamaktır. Düzenli beslenmeye uyulduğu anda zaten vücut normal kilosuna dönecektir. Aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yukarıdaki formüle uymanız gerekir.

Kilo vermek kadar verilen kiloları almamakta çok önemlidir. Sıkı bir diyetle hızlı verilen kiloların geri alınma ihtimali çok yüksektir. Çünkü vücudun alıştığı kiloya dönmesi için yerine hemen depolama ihtiyacı duyacaktır. Kilo verildiği zaman geri alınmaması için bir süre kilo koruma altına alınmalıdır. Vücut , ağırlığına alışması için en az iki ay gelinen kiloda durması gerekir. Aksi halde vücut metabolizması kaybedilen kilonun yerini anında tamamlar.

Günlük alınan kalori harcanan kaloriden az olmalıdır. Bu sayede vücut enerji üretimini depolanan yağlardan sağlayacaktır. Kendinize ait bir zayıflama programı belirleyin. Az beslenerek değil düzenli beslenerek ve hareketliliği artırarak kilo verebilirsiniz. Bu yüzden açlıktan dolayı yılgınlık olmayacaktır.

Sağlıklı zayıflama için yapılması gerekenler:

  1. Dengeli ve düzenli beslenme
  2. Egzersiz ve spor
  3. Bol su içmek (günde en az 3 litre)
  4. Karbonhidratlardan uzak durmak

Yukarıdaki 4 maddelik kurala uyulduğu halde sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740