Sağlıklı Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

kahvaltida-saglikli-besinler

Kahvaltıda Sağlıklı Besinler

 

Ana Öğün

 

Güne enerjik başlamak için en önemli öğündür. Kişiler bu öğünü atladıkları zaman hem kilo kontrolü açısında sıkıntı yaşarlar hem de belirli bir hayat düzenleri olmaz. Sağlıklı beslenmenin yolu sağlıklı kahvaltıdan geçer. Bu nedenle sağlıklı kahvaltı yapmak hem vücut organlarının düzenli çalışması hem de gün içerisinde zinde olmak için oldukça önemlidir.

 

Peynir

 

Protein açısından çok zengin olan peynirin birçok çeşidi vardır, tulum peynir beyaz peynir kaşar peyniri vb. Kemiklerin gelişmesinde önemli rol oynayan peyniri özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin her gün mutlaka bir kibrit kutusu kadar tüketmesi gereklidir. Çocuklara peynir yeme alışkanlığı küçük yaştan itibaren kazandırılmalıdır. Kahvaltıda sağlıklı besinler  açısından peynir çok önemlidir.

 

 Domates Salatalık

 

Vitamin açısından büyük katkıları olan bu iki sebze ilk öğünümüzün vazgeçilmezleri olmalıdır.

 

Yumurta

 

Hem haşlanmışı ve hem de yağda yapılmasıyla çoğu insanın vazgeçilmezidir. Protein oranı yüksek olduğu için kemiklerin gelişimine yardımcı olur özellikle haşlanmış yumurta bireyi tok tutarak kilo kontrolünün sağlanmasında rol alan faydalı bir yiyecektir.

 

Süt

 

Çocukların kemik gelişiminde vazgeçilmez olan süt olgun bireyler açısından da çok önemlidir, içerisinde bulunan d vitamini kemik gelişiminde önemli rol oynar. Ayrıca süt çoğu tatlının yapımında vardır. Süt ayrıca bağırsaklar için de yararlı olup, saç ve cildin güzel görünmesine de yardımcı olmaktadır.

 

Zeytin

 

Kalpteki ritim bozukluğunun önlenmesinde rol oynayan zeytinin birçok faydası vardır. Zeytin aynı zamanda e vitamini deposu olduğu için cilt kanserinin önlenmesinde de etkilidir. Zeytin ve zeytinyağının içinde bulunan vitaminler çocukların kemik gelişimi açısından önemlidir. Kahvaltıda zeytin vazgeçilmez bir besin olmalıdır.

 

Yulaf

 

İçerisinde birçok karbonhidrat protein ve mineral içeren yulaf içinde demirin fazla bulunmasından ötürü kemik ve kas gelişiminin korunmasında önemli rol oynar. Yulaf aynı zamanda saça uygulandığında saçın yumuşamasını sağlar ve saça iyi gelir. Yulafın içindeki mineraller sinir sistemi üzerinde de etkilidir, yulaf yemek kendimizi iyi hissettirip rahatlamamızı sağlamaktadır. Yulaf sade yenmemektedir içine birçok meyve konup sütle birleştirildiğinde mükemmel bir kahvaltı öğünü olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740