Tok Tutan Besinler Nelerdir?

TOK TUTAN BESİNLER

 

Fazla kilolar insanların hayatını olumsuz yönde etkileyen faktörler arasındadır. Fazla kilolardan kurtulmak kolay bir iş değildir. Aç kalmadan zayıflamak kolay görünmese de bazı besinler sayesinde tokluk hissini arttırabilirsiniz. Yemek yemeyi keyif olarak görenler için kilo vermek o kadarda kolay olmayacaktır.

 

Tokluk süresini uzatabilmek için protein ağırlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Lifli gıdaların kullanımı ile tokluk hissini arttırabilirsiniz.

Elma yüksek vitamin ve mineral içeren besinler arasındadır. İnsan vücuduna tokluk hissi verir. Lifli yapısı ve düşük kalorili olması diyet yapan kişilerin tercih etmesi gereken besinler arasındadır.

Salatalar sindirimi yavaşlatır ve tokluk hissi verir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan salatalar diyetten dolayı vitaminsiz kalmayı ve enerji verici olmalarından dolayı halsizlik oluşmasını önler. Salata sosu olarak limon ve sirke kullanımı kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yeşil çay tokluk hissi verici özelliği sayesinde Öğün aralarında tüketildiğinde bağırsak çalıştırıcı etkisi de olduğundan diyette kullanılabilecek çaylar arasındadır. Metabolizma hızlandırarak vücudun fazla kalori harcamasını sağlar.

Protein ağırlıklı beslenmek tokluk hissini arttırır. Protein içeren besinler arasında ; balık , tavuk , et , yumurta ve deniz ürünleri protein açısından zengin gıdalardır.

Kahvaltıda özellikle süt ürünleri tüketmek gün içinde zindelik ve tokluk hissini arttırır. Organik gıdalar tercih edilmelidir , raf ömrü uzun olan gıdalardan kaçınmak gerekir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Karbonhidratlar Nelerdir? başlıklı makalemizde enerji kaynağı, günlük kalori ve Karbonhidrat nedir hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın