Sahurda nasıl beslenilmeli?

Sahurda ne yenir?

Uzun günlerde tutulan oruçlar, gün içerisinde yorgunluk, halsizlik ve akşam saatlerine doğru açlığın vermiş olduğu sinirlilik yapabilmektedir. Ayrıca ilk günlerde akşama doğru oluşan baş ağrısı ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Uzun günlerde tutulan oruçlarda gün içerisindeki yorgunluğu önlemek ve daha uzun süre tok kalabilmek için sahurda doğru beslenmek önemlidir. Ayrıca sıcak günlerde susuzluğa karşı önlem almak için sahurda çok yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir.

Bilindiği gibi iftar ile sahur arasında az bir zaman farkı vardır. İftarda alınan besinlerin sahura kadar yakılması mümkün değildir. Sahur vakti geldiğinde kişi hala tok olduğundan gün içinde yorgunluğu ve halsizliği en aza indirecek düzeyde beslenemez. Bunu önlemek için öncelikle iftarda çok aşırı beslenmemek gerekir. Ya da sahurda yiyeceğiniz besinleri dikkatli seçmelisiniz. Sahurda çok aşırı beslenmek yerine doğru besinleri tüketmek daha önemlidir. Ne kadar beslenirseniz beslenin belirli bir süre sonra acıkmaya başlarsınız. Doğru beslendiğinizde yine acıkırsınız ancak gün içindeki yorgunluk azalır ve vücut direnci daha yüksek olur.

Sahurda midenizi boş yere dolduracak ve gün içinde vücuda katkı sağlamayacak besinlerden uzak durmalısınız. Midenizdeki boşluğu en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekir.

Sahurda nasıl beslenilmeli?

yumurta

Sahurda protein ağırlıklı beslenmek daha geç acıkmanızı sağlar. Ancak proteinler suya ihtiyaç duyar. Çok aşırı protein aldığınızda gün içerisinde susuzluk çekme ihtimaliniz yüksektir. Sahurda alınabilecek en iyi protein yumurtadır. Sahur sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta daha uzun süre tok kalmayı sağlar ve vücut direncini en üst seviyede tutar. Sahurda 1 adet kaynamış yumurta unutulmamalıdır.

Protein olarak 1 adet yumurta gün içerisindeki tokluk süresini artırır. Ancak proteinler karbonhidratlar kadar vücuda enerji vermez. Bu yüzden karbonhidrat tüketimini belirli seviyede tutmanız gerekir. Örneğin belirli miktarda siyah ekmek yiyebilirsiniz.

siyah ekmek

Gün içindeki kan şekeri seviyesinin düşmemesi için sahurda doğal  şeker içeren gıdalardan belirli miktarda tercih edilmelidir. Gün içinde şeker seviyesinin dengede kalması için sahurda 1 adet elma yenilebilir. Elma lif açısından zengin olduğu için tokluk hissi verir ve şekerli bir meyve olduğundan kan şekeri seviyesini dengeler.

 

Sahurda susuzluk çekmemek için midenin bir kısmı su için ayrılmalıdır. Vücudun sağlıklı işleyişi için su önemlidir. Bu yüzden yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmeyin. İftar ile sahur aralığı kısa olduğundan birden suya yüklenmeyin. Çünkü midenizde dolgunluk hissi yaratır ve beslenmeyi engeller. İftar ile sahur arasında aralıklarla en az 2 litre su içilmesinde fayda vardır.

süt

Çay, sahurda tercih edilmemesi gereken içecekler arasındadır. Çay bağırsak hareketlerini hızlandırarak daha çabuk acıkma hissi yaratır. Ayrıca vücuda vitamin alımını azaltır ve gün içinde yorgunluk ve halsizliğe neden olur. Sahurda çay yerine ılık süt içmeyi tercih edin. Süt, besleyicidir ve tokluk süresini artırır.

 

Sahurda tatlı yemeyin. Tatlı kan şekeri seviyesinin aniden artmasını sağlar ve daha sonra aniden düşmesine neden olur. Bu yüzden çok kısa sürede açlık hissi oluşturur.

 

Aşırı yağlı besinler tüketmeyin. Aşırı yağ ile yapılan hamur işi gıdalar gün içerisinde susuzluk çekmenize neden olur. Kızartma ve börek gibi aşırı yağ kullanılan besinlerden uzak durun.

Son olarak sahurda fazla baharat kullanmaktan ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Özellikle sucuk gibi aşırı baharatlı yiyecekler tüketmeyin. Fazla baharat ve tuz tüketimi gün içinde susuzluk çekmenize neden olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740