Sakal Bölgesinde Oluşan İltihabın Nedenleri

Sakal bölgesinde neden iltihap oluşur?

Sakal bölgesinde oluşan iltihaplar bakteri veya virüs kaynaklıdır. Kıl köklerinde veya ters çıkan sakalların uçlarının cilte temas etmesi sonucunda iltihap oluşabilir. Ters çıkan sakalların uçları cildi tahriş ederek enfeksiyon oluşmasına neden olur. Özellikle kalın telli sakallara sahip olan kimselerde sakal derisi iltihabı daha fazla görülebilir.

Çoğunlukla yaz aylarında boyun kısmının aşırı terlemesi sonucunda enfeksiyon artabilir. Terleme yolu ile vücuttan atılan mikroplar ciltte enfeksiyona neden olabilir.

Sakal bölgesindeki iltihabın giderilmesi için ne yapılmalıdır?

Çoğunlukla boyun kısmındaki sakalların ters çıkması sonucu oluşan sakal bölgesi iltihabını önlemek için bölge kuru tutulmalıdır. Oluşan enfeksiyonlar iyileşene kadar sakallar uzatılabilir. Yara iyileştirici antibiyotikli kremler sürülebilir. Krem sürmeden önce antiseptik solüsyonlar ile enfeksiyon olan bölgenin temizlenmesi daha uygun olur. Bu işlem günde 2 kez uygulanmalıdır.

Ters çıkan sakallardan dolayı enfeksiyon tekrarlayabilir. Bunun önüne geçmek için 2 çözüm vardır. Sürekli tıraş olmak veya sakalları uzun tutmak. Ters çıkan sakallar sürekli enfeksiyon yapabileceğinden lazer epilasyon ile ters çıkan sakalların kökleri yakılabilir. Sakal kökleri yakıldığında bir daha çıkmaz ve enfeksiyon tekrarlaması önlenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740